Coolicon Original 1933

COOLICON – UNIKÁTNÍ SMALTOVÁNÍ
Již téměř sto let vypalují pece společnosti British Coolicon nádherné barvy do nadčasově žhnoucích červených povrchů stojacích lamp při teplotě přes 800 stupňů. Od roku 1933, kdy byla ikonická lampa poprvé vyrobena a patentována, se výrobní postup téměř nezměnil. Společnost Coolicon nadále tíhne spíše k lidské práci a odhadu než k hi-tech nanopřesnosti a mechanické uniformitě.

Odlišné odstíny, pihy, a dokonce i černé skvrny z pece, které jsou na lampě vytištěny - to vše jsou znaky kvality, pro kterou je Coolicon synonymem již od roku 1933.

Ve všech malých útulných dílnách a továrnách, které lampy v Anglii vyrábějí, se pečlivě střeží tradiční výrobní postupy a individuální autenticita. Každý přívěsek Coolicon je ručně vyrobený a zcela jedinečný.




VÍCE INFORMACÍ O PEČLIVÉM TŘÍDENNÍM PROCESU
15 kroků smaltování a povrchové úpravy

DEN 1 - Kroky 1-5

První den talentovaní řemeslníci v továrně na smaltování pečlivě ručně odstraní veškeré stopy po svařování nebo tváření na nových ocelových stínidlech. Jakmile je to hotovo, ocel je podrobena kyselé lázni, která leptá povrch, aby se krásné smaltování mohlo spojit s povrchem. Skleněné třísky a minerály se pečlivě odměřují a během 8 hodin se rozemelou, aby vznikla hustá tekutina, která se používá k potažení vnitřku a vnějšku lampy v různé tloušťce v závislosti na požadované barvě stínidla. Nakonec se pec nastaví na 850 °C a lampa projde 30minutovým vypalovacím cyklem, který nadobro spojí barvu a stínidlo.






DEN 2 - Kroky 6-11

Následující den se proces opakuje na vnější straně stínidla, kde se nanese smaltovaný povlak vyrobený podle tajné receptury společnosti Coolicon z přírodních minerálů a oxidů. Některé barvy, například žlutá, vyžadují základní vrstvu bílého smaltu, která vyžaduje dodatečný výpal při 800 stupních. Nakonec se bílý smalt přidá na vnitřní stranu stínidla pomocí ručního spreje. Pokud se bílá barva dostane na vnější stranu stínidla, setře se před posledním vypálením lampy při 800 stupních. Smalt se na lampě roztaví v částečně kontrolovaném procesu, který vytváří přirozené barevné variace. To je znak kvality, který ukazuje, s jakým talentem byla každá lampa vyrobena.






DEN 3 - Kroky 12-15

Třetí a poslední den prochází stínidlo kontrolou kvality. Stopy po zavěšení vzniklé zavěšením lamp v peci se ručně odstraní brusným kamenem. Když je lampa svým jedinečným způsobem dokonalá, dostane odznak Coolicon, který vytváří jedinečné záhyby. Rozdíly ve tvaru a zbarvení každé lampy odrážejí praktickou povahu smaltování skla ve srovnání s dekorativním zbarvením povrchu, jehož účelem je chránit lampu v extrémních podmínkách. Lampám Coolicon díky smaltování z pevného skla nevadí voda, pára ani rez. Stejně tak lampy nevyblednou na přímém slunečním světle, ale naopak odrážejí lepší světlo, než by to dokázal běžný nátěr. V neposlední řadě je homogenní a spolehlivý skleněný povrch těžko poškrábatelný a konstruovaný tak, aby dlouho vydržel.






Celý tento proces se váže ke kořenům společnosti Coolicon, která byla spolehlivým zdrojem světla pro miliony dělníků v průmyslových oblastech Velké Británie. Chytrá konstrukce umožnila únik tepla z horní části lampy, což velmi prospělo těžce pracujícím duším, které se lopotily pod teplem a příjemným světlem klenuté kopule. V kombinaci se spolehlivým řemeslným zpracováním se díky praktickému a esteticky příjemnému designu stala lampa v nejtemnějších dnech 40. let 20. století součástí prostor od továren až po válečné pokoje Winstona Churchilla. Design obstál ve zkoušce času a světlo svítí dodnes.

Nabídku jedinečných přívěsků Coolicon najdete zde!