Antonio Citterio

Narozen: 1950  

Nejznámější práce: Hotel HafenCity v Hamburku, projekt Neumühlen, renovace Ferrante Aporti, lampa Kelvin, lampa Lastra  

Vzdělání: architekt, Polytechnická univerzita v Miláně  

Základy  

Antonio Citterio se narodil v roce 1950 v italské Medě a pro společnost Flos navrhl mimo jiné lampy Kelvin a Lastra. Jako průmyslový designér pracoval Citterio pro italské i mezinárodní společnosti, jako jsou Italia, Flexform, Flos, Iittala, Axor-Hansgrohe, Hermès, Kartell a Vitra.  

Vzdělání získal jako architekt na Polytechnické univerzitě v Miláně a v roce 1972 si otevřel ateliér architektury a interiérového designu. Je mezinárodně uznávaným architektem a vítězem několika architektonických soutěží.  


V letech 1987 až 1996 spolupracoval s Terrym Dwanem a společně vytvořili stavby v Evropě i Japonsku.   

V roce 1999 založil s Patricií Viel mezioborovou architektonickou, průmyslovou a grafickou kancelář Antonio Citterio Patricia Viel.  

Praxe vytváří projekty obytných a bytových komplexů, hotelů, nákupních center, průmyslových budov, přestaveb veřejných budov, plánování kanceláří a showroomů a firemní komunikace.  

V roce 2005 zvítězil Antonio Citterio Patricia Viel v soutěži na návrh hotelu pro čtvrť HafenCity v Hamburku a získal druhou cenu v soutěži na návrh hotelu pro nový výstavní areál Rho-Pero v Miláně.  


Ve stejném roce získal jejich návrh projektu Neumühlen druhé místo v soutěži Hamburg Architektur Preis a čestné uznání v soutěži Deutscher Architektur Preis.  

 
Rovněž v roce 2005 získala kancelář druhou cenu v soutěži na projekt Parco Levante Cesenatico a zvítězila v mezinárodní soutěži na rekonstrukci budovy Ferrante Aporti v Miláně, kde dříve sídlila italská pošta.  

 
V roce 2007 získal jejich návrh na Diocesano Musem v Miláně druhou cenu v další mezinárodní soutěži. V témže roce byl Citterio jmenován Královským designérem pro průmysl Královskou společností pro podporu umění, výroby a obchodu v Londýně.  

Od roku 2006 je Antonio Citterio profesorem na Accademia di Architettura dell'Università della Svizzera Italiana. V roce 2007 se stal členem Italské rady pro design.  
Sdílejte své fotografie s @lampemesteren
Inspire a nechte se inspirovat, od jednoho jedinečného domova k druhému. Označte své fotografie #AnoLampemesteren a možná zde uvidíte svůj domov!