Bernard Schottlander

Narozen: 1924 Zemřel: 1999  

Nejznámější dílo: Série lamp Mantis  

Vzdělání: sochař  

Zákulisí  

Bernard Schottlander se narodil v německé Mohuči a v roce 1939 se přestěhoval do Anglie. Sloužil v britské armádě v Indii a po rozloučení s armádou se vyučil svářečskému umění a navštěvoval na základě stipendia Leeds College of Art a později Anglo-French Art Centre v St John's Wood.  

Po několika úspěšných letech práce designéra se Bernard Schottlander rozhodl soustředit na sochařskou tvorbu. Koncem 50. let založil v severním Londýně dílnu, kde mu byl asistentem talentovaný George Nash.  

Od roku 1965 vyučoval práci s kovem na St Martins School of Art. V témže roce se zúčastnil skupinové výstavy Six Artists v londýnském Institute of Contemporary Arts a v roce 1966 měl první samostatnou výstavu v Hamilton Galleries v Londýně.  

Asi nejlépe si ho pamatujeme díky jeho sérii lamp Mantis z roku 1951. Schottlander obdivoval Alexandra Caldera a v Mantis je patrný stejný smysl pro sochařský pohyb. Schottlander vyvinul vlastní systém protizávaží, který v kombinaci se systémem silných a pružných kovových tyčí způsobuje, že lampy Mantis vypadají, jako by vzdorovaly gravitaci.  

Dnes se svítidla Mantis vyrábějí v několika variantách a jsou mimořádně oblíbená po celém světě.  
Sdílejte své fotografie s @lampemesteren
Inspire a nechte se inspirovat, od jednoho jedinečného domova k druhému. Označte své fotografie #AnoLampemesteren a možná zde uvidíte svůj domov!