Jaime Hayon

Narozen: 1974 v Madridu  

Oblíbené práce: Vázy Ikebana pro Fritz Hansen a lampy Formakami pro &tradition. Židle Jaime Hayon: JH97 pro Fritz Hansen a Elefy Chair pro &tradition.  

Vzdělání: Průmyslový design na Evropském institutu designu.  

Španělský designér a výtvarník Jaime Hayon se narodil v roce 1971 v Madridu. Jeho vzdělání v oblasti průmyslového designu výrazně ovlivnilo jeho návrhy, od jednoduchého nábytku Jaime Hayon až po elegantnější svítidla.  


Je proslulý tím, že stále hledá nové perspektivy a posouvá hranice umění a designu. Kromě toho, že Jaime Hayon má cit pro kombinaci předmětů s funkčností, dokáže navrhovat výrobky s osobností a historií. Na téma své práce říká, že je důležité mít na paměti, že jeho návrhy jsou od lidí pro lidi. Podle jeho názoru by návrhy měly působit provokativně a vyvolávat v uživateli pocit pohody.  

Studio Jaime Hayon

V roce 1997 po dokončení studia průmyslového designu nastoupil na Fabricu: akademii designu a komunikace podporovanou společností Benetton. Rychle se vypracoval ze studenta na vedoucího oddělení designu. O osm let později se Jaime rozhodl zkusit otevřít studio, které pojmenoval Hayon Studio. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat - zpočátku se zabýval designovými hračkami, keramikou a nábytkem, později přešel k dekoracím a instalacím.  

Hayon Studio sídlí ve španělské Valencii. Jeho práce se objevují v nejprestižnějších světových publikacích o umění a designu a je držitelem různých ocenění, včetně Elle Decoration International Design Award. Časopis Time ho zařadil mezi 100 nejvýznamnějších tvůrců naší doby, zatímco časopis Wallpaper ho označil za jednoho z nejvlivnějších tvůrců posledního desetiletí.  

Jamie Hayon a Fritz Hansen

Návrhy Jaimeho Hayona dokonale zapadají do DNA společnosti Fritz Hansen, která se zaměřuje nejen na kvalitu a funkčnost, ale také na estetiku. Ve spojení s vysokou funkčností vdechuje Hayon každému návrhu osobnost a dává mu duši, se kterou se uživatel může tak či onak ztotožnit. To se jasně odráží ve vázách Jaime Hayon, které umožňují aranžovat ustřižené květiny do úžasné kytice. Samotná váza je vysoce dekorativní a vypadá krásně, ať už je naplněná květinami, nebo zcela samostatně. Za pozornost stojí také Hayonův Happy Hook. Funkční háček má čiperný design, který je zjevně inspirován smajlíkem, kterého všichni známe a milujeme.  


Domácí doplňky Jaime Hayon od společnosti Fritz Hansen najdete zde.  

Jaime Hayon a &tradition

Řada &tradition zahrnuje některé z oblíbených svítidel Formakami od Jaime Hayona. Lampy jsou inspirovány tradičními lampami z rýžového papíru, které jsou nejčastěji spojovány s japonským stylem. Sám designér říká, že Formakami představuje bod, kde se "minulost stává přítomností". Lampa kombinuje krásné příjemné světlo, které prosvítá skrz tenký materiál, s moderním skandinávským výrazem.  
Sdílejte své fotografie s @lampemesteren
Inspire a nechte se inspirovat, od jednoho jedinečného domova k druhému. Označte své fotografie #AnoLampemesteren a možná zde uvidíte svůj domov!