Jørn Utzon

Narozen: 1918 - Umřel: 2008  

Nejznámější díla: Opera v Sydney, Vodárenská věž ve Svaneke, Pavilon Langelinie, Národní muzeum v Kodani, Utzonův přívěsek JU1 od &tradition, Koncertní přívěsek od Lightyears a Přívěsek Opera od Lightyears  

Vzdělání: Architekt                                                     

Historie  

Jørn Utzon se narodil v Kodani, ale když mu byl jeden rok, jeho rodina se přestěhovala do Aalborgu. Proslavil se především díky budově opery v Sydney, ale navrhl také několik krásných svítidel, například Utzonův přívěsek, Koncertní přívěsek a Přívěsek Opera.  


Jeho otec byl uznávaným lodním inženýrem v továrně v Aalborgu a proslul precizností a detailností svých návrhů, což je technika, kterou se Jørn Utzon inspiroval při svých vlastních návrzích.    

V roce 1930 se Jørn Utzon vydal s rodinou na výstavu ve Stockholmu, která se pro mladého chlapce stala zlomovým bodem a místem, kde poprvé spatřil styl funkcionalismu.  

V roce 1937 začal Jørn Utzon studovat architekturu na kodaňské Akademii umění a studium dokončil v roce 1942. Ještě téhož roku za války obsadili Dánsko Němci a Jørn Utzon uprchl do Švédska, kde v té době již působili slavní designéři jako Arne Jacobsen, Poul Henningsen, Halldor Gunnløgsson, Tobias Faber a mnoho dalších. Všechny inspiroval severský funkcionalismus jejich města Asplund, kde pracovali v kreslířském ateliéru Alvara Aalta.  

Po kapitulaci Německa v roce 1945 chtěl Utzon pomoci znovu vybudovat Evropu a začal s několika malými dočasnými domy v Holandsku.  

V roce 1956 navrhl Jørn Utzon budovu opery v Sydney, která je dodnes majákem moderního a experimentálního designu.  

Mezi všemi těmi nádhernými stavbami si Utzon našel čas také na návrh několika velmi populárních a krásných svítidel.
Sdílejte své fotografie s @lampemesteren
Inspire a nechte se inspirovat, od jednoho jedinečného domova k druhému. Označte své fotografie #AnoLampemesteren a možná zde uvidíte svůj domov!