Le Corbusier

Švýcarsko-francouzský architekt Charles-Édouard Jeanneret, známější pod jménem Le Corbusier, je jedním z nejvlivnějších architektů všech dob. V průběhu pěti desetiletí navrhl budovy a výrobky v Evropě, Japonsku, Indii, Severní a Jižní Americe a 17 jeho projektů bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO, které jeho díla označuje za jedinečný přírůstek do modernistického hnutí.  

Le Corbusier navrhoval vše od malých dekorativních svítidel až po velkoměsta. Níže si prohlédněte některé z jeho výrobků, seznamte se s historií jednoho z nejvýznamnějších designérů všech dob a zjistěte, proč byl kdysi na švýcarské desetifrankové bankovce.  
Zobrazit 24 z 24 produktů
Když Charles-Édouard Jeanneret začal ve Švýcarsku poprvé odhalovat svůj talent, neměl žádné klasické vzdělání a více než architektura ho zajímalo umění. V průběhu života se však jeho pohled na svět změnil. Le Corbusier umění nikdy nezatracoval a ke konci své kariéry se pro něj stalo základním nástrojem.  


Le Corbusier se s architekturou seznámil během studií na umělecké škole a ta mu přirostla k srdci. Zanedlouho trávil hodiny v knihovnách a četl o architektuře vše, co se dalo. S několika domy za sebou, včetně impozantního Maison Blanche, který postavil pro své rodiče, začal architekt během první světové války vyučovat na své staré umělecké škole. Zaměřil se na teoretickou architekturu a byl jedním z prvních architektů, kteří filozofovali nad tím, jak lze nové architektonické vynálezy - konkrétně železobeton - využít v reálném světě.  

To bylo inspirací pro dům Dom-Ino, který měl být pro obyvatele snadno postavitelný a udržovatelný. Byl navržen pro nespočet lidí, kteří budou potřebovat domovy po první světové válce. Těchto domů bohužel nevzniklo mnoho, ale koncepty, které le Corbusier použil z hlediska architektury - konkrétně vnitřní sloupy, díky nimž žádná z vnějších stěn nebyla nosná - se staly klíčovou součástí architektových pozdějších prací.  


Nejznámější příklad le Corbusierova jedinečného stylu se nachází v Poissy nedaleko Paříže, kde najdete vilu Savoye. Villa Savoye je velká modernistická vila vyvýšená nad zemí na velkých sloupech a vystihuje pět bodů le Corbusierovy moderní architektury - stojí na sloupech, má volné řešení půdorysu, protože žádná ze stěn není nosná, má volné řešení fasády, protože nemusíte brát ohled na nosné zdi, podél stěn budovy vedou horizontální okna a na střeše je zahrada.    

Plán Voisin & Chandigarh

 

V letech 1918-1922 le Corbusier nic nestavěl, místo toho se soustředil na rozvoj purismu - varianty kubismu, kterou pomáhal definovat spolu s Amédée Ozenfantem a Fernandem Légerem. Teprve později se vrátil k architektuře ze svého pařížského ateliéru, kde spolupracoval s Charlotte Perriand, jejíž lampy v současnosti prodává Nemo Lighting..  

Právě v této době začal le Corbusier rozvíjet radikálnější přístup k architektuře a skutečně začal koketovat s urbanismem - například jeho Plan Voisin byl provokativním návrhem, jak přestavět velké části Paříže. Corbusier chtěl zbourat mnoho starých ulic města a nahradit je velkými, dlouhými, rovnými silnicemi a gigantickými mrakodrapy.  


Nikdy z toho nic nebylo, ale podstata jeho koncepce žila dál v různých projektech města, které le Corbusier vedl. Nejpůsobivější příklady le Corbusierovy práce v Indii vznikly, když byl požádán, aby navrhl nová hlavní města pro státy Paňdžáb a Harijána.  


Kvůli nešťastné čáře, kterou na mapě nakreslili Britové, když Indie získala nezávislost, bylo hlavní město Paňdžábu původně v Pákistánu, takže stát potřeboval nové hlavní město. Le Corbusier se do toho vložil a ve spolupráci s velkým týmem vytvořil pod dohledem Džawaharlála Néhrúa, prvního prezidenta nezávislé Indie, nové hlavní město jménem Čandígarh.  


Borne Béton

 


Le Corbusier navrhl pro nové hlavní město Paňdžábu a Harijány mnoho kompletních staveb, včetně lamp. Není pochyb o tom, že tento švýcarsko-francouzský designér je známý především díky své architektuře, ale le Corbusier stojí také za řadou prvotřídních svítidel.  


Borne Béton je jednou z lamp, které architekt navrhl v souvislosti s jiným projektem, a v současnosti ji prodává společnost Nemo Lighting. Stejně jako mnoho dalších věcí v le Corbusierově životě je i Borne Béton vyrobena z betonu - a její jednoduché tělo neobsahuje žádné ozdůbky ani dekorativní prvky. Tato půvabná lampa dokonale vystihuje le Corbusierův styl a jako hlavní zdroj inspirace ji později označil Kanye West.
Sdílejte své fotografie s @lampemesteren
Inspire a nechte se inspirovat, od jednoho jedinečného domova k druhému. Označte své fotografie #AnoLampemesteren a možná zde uvidíte svůj domov!