Poul Henningsen

Narozen: 1894 - zemřel: 1967  

Nejznámější díla: Skleněné lampy PH, lampa PH Hat, PH Artichoke, PH Snowball, lampy PH80, lampy PH50 - vše od firmy Louis Poulsen  

Vzdělání: Studoval architekturu (Kodaňská technická škola a Technická univerzita v Denamrku), ale ani jeden program nedokončil.  

Základy  

Poul Henningsen se narodil v Kodani slavné dánské spisovatelce Agnes Henningsenové. Nikdy nedokončil vzdělání v oboru architektury, ale v letech 1911-1914 studoval na kodaňské technické škole a tři roky navštěvoval Dánskou technickou univerzitu.  

Zpočátku se věnoval tradiční funkcionalistické architektuře, ale postupem času se jeho profesní zájmy přesunuly k osvětlení - oboru, v němž se proslavil. Vedle své designérské práce začal psát a později se stal novinářem a spisovatelem. Na začátku druhé světové války krátce působil jako architekt v kodaňském Tivoli. Stejně jako mnoho dalších tvůrčích lidí uprchl z Dánska během německé okupace. Žil v exilu a rychle se stal důležitou součástí dánské kolonie architektů žijících ve Švédsku.  

Poul Henningsen - neboli PH - navrhl pro firmu Louis Poulsen světoznámou řadu svítidel PH, Artichoke, PH80, PH5 a Snowball.   
Zobrazit 36 z 131 produktů
Celoživotní spolupráce Poula Henningsena se společností Louis Poulsen Lighting začala v roce 1925 a trvala až do jeho smrti v roce 1967 a společnost Louis Poulsen dodnes využívá výhod jeho génia. Poul Henningsen byl také prvním redaktorem časopisu Louis Poulsen Lighting NYT. Tehdejší generální ředitel společnosti Louis Poulsen Sophus Kaastrup-Olsen věnoval Henningsenovi časopis jako dárek - byl propuštěn z práce novináře, protože jeho názory byly příliš radikální.  

Průkopnické práce Poula Henningsena v oblasti teorie osvětlení - struktury, stínu, odlesků a reprodukce barev ve vztahu k lidské potřebě světla - jsou dodnes využívány ve společnosti louis Poulsen Lighting.  
Sdílejte své fotografie s @lampemesteren
Inspire a nechte se inspirovat, od jednoho jedinečného domova k druhému. Označte své fotografie #AnoLampemesteren a možná zde uvidíte svůj domov!