Robert Dudley Best

Narozen:1892 - zemřel:1984  

Nejznámější dílo: Lampa Bestlite  

Vzdělání: průmyslový designér  

Zákulisí  

Robert Dudley Best byl svého času dědicem největší světové společnosti na výrobu svítidel Best & Lloyd, která byla založena v Birminghamu v roce 1840. Společnost byla velmi úspěšná a dodávala mimo jiné svítidla pro Titanic a Orient Express.  

Best se však nezajímal o staré tradice a hledal ve světě nový a vzrušující vývoj.  

Ve dvacátých letech cestoval po Evropě a v roce 1925 navštívil výstavu moderního designu v Paříži. Tam se setkal s největšími modernistickými designéry světa - Miesem van der Rohem a Le Corbusierem - a byl fascinován jejich způsobem navrhování.  

Best chtěl opravdu vytvořit něco užitečného a bez spousty zbytečných prvků. Ve stejném období se také seznámil s Walterem Gropiem, německým designérem a pozdějším vůdcem modernistické školy v Německu - Bauhausu.  

V tomto období také Best vytvořil první náčrty lampy Bestlite. Vrátil se domů do Anglie a představil tento nápad svému otci, který nebyl nadšen. Bylo třeba ho dlouho přesvědčovat, ale nakonec se svítidla Bestlite začala vyrábět, i když zpočátku je kupovaly pouze automobilky a letectvo.    

Průlom nastal, když byla lampa představena v časopise Architects Journal a později měl lampu Bestlite na svém stole britský premiér Winston Churchill. Churchill si prý lampu vždy bral s sebou na cesty.  

Dnes, téměř 90 let po zrodu lampy Bestlite, má lampa stále velký úspěch. V současnosti ji vyrábí dánská designová značka GUBI a lampa je stále stejně krásná a stylová jako tehdy.  
Zobrazit 36 z 112 produktů
Sdílejte své fotografie s @lampemesteren
Inspire a nechte se inspirovat, od jednoho jedinečného domova k druhému. Označte své fotografie #AnoLampemesteren a možná zde uvidíte svůj domov!