Tala Lampy

Tala je nová britská značka osvětlení, jejímž posláním je vytvářet vynikající výrobky, které ve svém okolí vyzdvihují to nejlepší.  

Společnost založili čtyři studenti Edinburské univerzity, které spojuje vášeň pro design, technologie a udržitelnost. Při práci na projektu o solárních panelech pro střechy hotelů se čtveřice přátel shodla, že musí existovat způsob, jak dále optimalizovat zdroj světla pomocí LED světel - a to znamenalo začátek jejich cesty.  

Tala vyrábí LED žárovky, jaké jste ještě neviděli! Každá žárovka má jedinečný a přitažlivý výraz schopný změnit vzhled vašich svítidel.  

Společnost Tala dokonce uvedla na trh kolekci stolních a stropních objímek s povrchovou úpravou dubu, ořechu a mědi. Tyto lampy jsou nádherné samy o sobě, ale ve spojení s krásnými žárovkami této společnosti je konečný výsledek naprosto vynikající.  

Níže si prohlédněte žárovky a svítidla Tala.  
Zobrazit 36 z 100 produktů
The Tala Classic collection was designed to imitate the classic Edison bulb from the 1870s. The bulbs have the same timeless design and warm shade, balancing their antiquity with a more technology advanced and environmentally friendly light. They’re built to last many years into the future. The collection was designed to cover a wide range of general and decorative lighting needs. The bulbs are available in lovely iconic shapes that emit a comfortable glow, and they’re fit for use on their own as well as mounted in a lamp. 

The Voronoi collection consists of sculptural bulbs inspired by the patterns we find in nature. The organic shapes come from the Voronoi patterns found in forests and nature generally. The collection is made up of blown bulbs shaped by nature. A rounded and compact bulb with a shape and filament that create a wealth of perspectives depending on the angle of viewing. 

The Feature collection by Tala was created based on the mission that “light is an experience.” The aim of the collection is to challenge the attitude that a bulb is just a light source intended to provide light in a lamp. A collection of distinctive bulbs with complex LED filaments, Tala Feature is a unique range of decorative light sources. Each bulb is carefully calibrated to create a warm and inviting atmosphere. 

Fixtures is a collection of fixtures known for their durable and flexible properties. From FSC-certified American oak and walnut to recycled materials, this uses the best natural resources available and nothing else. The fixtures are designed to hold the large collection of bulbs in the Tala collection. Each fixture comes with a three-metre fabric silicone cable designed to minimise cracks along the cable. Pair the fixtures with a decorative Tala bulb—a simple solution that creates an almost artistic Tala lamp. Unique bulbs with an environmental twist

Sdílejte své fotografie s @lampemesteren
Inspire a nechte se inspirovat, od jednoho jedinečného domova k druhému. Označte své fotografie #AnoLampemesteren a možná zde uvidíte svůj domov!