Verner Panton

Narozen: 1926 - zemřel: 1998  

Nejznámější díla: Židle Tivoli, židle Verner Panton, židle Bachelor, lampy FlowerPot & Topan - obě od společnosti &tradition, lampa Globe od společnosti Verpan, lampy Panthella od společnosti Louis Poulsen  

Tradice: Architekt      

Vzdělání  

Verner Panton měl úzké vazby s mnoha nejvýznamnějšími dánskými designéry té doby. Vyučil se u Poula Henningsena na Královské dánské akademii výtvarných umění a po dokončení studia získal práci u největšího dánského architekta Arne Jacobsena. Panton se také přátelil s designérem a řemeslníkem Hansem Wegnerem. Ale zatímco Wegner uměl modernizovat klasické dánské židle z týkového dřeva, Pantonova vášeň spočívala v plastu a dalších umělých materiálech, které bylo možné vytvářet v zářivých barvách a tvarovat do geometrických forem v duchu pop-artu.  

Setkání s Poulem Henningsenem na Dánské královské akademii inspirovalo Pantona k tomu, aby se začal věnovat produktovému designu. (Panton se v roce 1950 oženil s Henningsenovou dcerou Tove Kemp, ale brzy poté se rozvedli.)  

Stejně důležitou osobností byl pro Pantona Arne Jacobsen, s nímž vytvořil mimo jiné slavnou židli Ant.  

Poté, co si Panton vybudoval pověst vizionářského designéra, cítil se svobodný v experimentování. Vyvinul první nafukovací kus nábytku - z průhledné plastové fólie. Vytvořil také "celkové prostředí" pro hotel Astoria v norském Trondheimu - podlaha, stěny a strop byly pokryty stejnými vzory inspirovanými op-artem ve variacích stejných barev. To byl předstupeň pozdějších, ještě dramatičtějších prostředí, která Panton vytvořil pro sídlo nakladatelství Spiegel v Hamburku.  

Přestože Panton v 70. letech získal několik cen, začal se pomalu vzdalovat svému postavení v centru designérské scény. V cynické postvietnamské éře lidem připadal politizovaný design poutavější než Pantonova hravě optimistická víra v technologii a sílu popu.  

Ale v polovině 90. let, kdy se modernismus poloviny století obecně - a Verner Panton zvláště - stal opět moderním, si grafický designér Peter Saville vybral Pantonovu lampu Shell jako ústřední prvek svého hojně fotografovaného bytu v londýnské čtvrti Mayfair a britský Vogue v roce 1995 zveřejnil fotografii nahé Kate Moss na Pantonově židli.  

Panton získal ještě více ocenění a jeho návrhy pro 60. léta se opět dostaly do výroby. Byl pozván, aby navrhl výstavu v Trapholdtově muzeu v dánském Koldingu - výstava byla otevřena 17. září 1998, 12 dní po Pantonově smrti.  
Zobrazit 36 z 233 produktů
Sdílejte své fotografie s @lampemesteren
Inspire a nechte se inspirovat, od jednoho jedinečného domova k druhému. Označte své fotografie #AnoLampemesteren a možná zde uvidíte svůj domov!