AJ Stěna - Krásná a klasickáAJ STĚNA - KRÁSNÝ A KLASICKÝ
Vraťte se s námi do 60. let. Byla to doba rozkvětu Volkswagenu Brouk, Rolling Stones byli v módě a všude byl teakový nábytek. Musíme se vrátit až do 60. let, protože - kromě všech těchto věcí - se uprostřed Kodaně dělo něco úžasného. Kousek od hlavního nádraží byl postaven první designový hotel, který se stal domovem největších ikon v historii nábytku a svítidel, včetně lampy AJ.Vzniká skvělý designér

Vzniká skvělý designér

Arne Jacobsen se narodil v roce 1902 a v roce 1924 se vyučil architektem. Mladému Jacobsenovi však v žilách kolovala kreativita, a tak po ukončení studia začal v roce 1927 studovat na Královské dánské akademii výtvarných umění v Kodani. Způsob myšlení Arne Jacobsena byl inovativní a formovaný jeho architektonickým vzděláním, takže se rychle stal jednou z aspirujících hvězd školy. Rok po ukončení studia získal ocenění za projekt pro Národní muzeum, což udalo tón jeho slibné kariéře v oblasti designu.

Ve 30. letech 20. století se Arne Jacobsen skutečně prosadil, když stál v čele nového stylu známého jako mezinárodní funkcionalismus. V následujících letech navrhl Arne Jacobsen řadu domů v Dánsku i ve světě, všechny s jednoduchým, funkcionalistickým a moderním výrazem. Městský úřad v Rødovre, Národní banka a městský úřad v Århusu jsou ikony vytvořené rukou Arne Jacobsena.

Arne Jakobsen si vyzkoušel také design nábytku a v průběhu 50. let navrhl řadu klasických kusů nábytku, které jsou ikonami dodnes. Mravenec byl první židlí navrženou rukou Arne Jakobsena, ale následoval nespočet kusů, které dnes zdobí domovy po celém světě.
Designový hotel, který se proslavil po celém světě

Designový hotel, který se proslavil po celém světě

To nás přivádí k přelomovému roku 1960.

SAS Royal Hotel navrhl Arne Jacobsen jako první designový hotel na světě. Jeho záměrem bylo podpořit cestovní ruch v Dánsku, zejména učinit z něj atraktivní destinaci pro americké turisty, kteří měli díky novým leteckým linkám stále lepší přístup do severských zemí.

Arne Jacobsenův cit pro moderní a elegantní design pronikl do všeho, co se v hotelu nacházelo. Ikonické židle - Labuť a Vejce - byly navrženy pro hotelové foyer a sloužily jako jemný doplněk k ostré architektuře ve zbytku budovy. Tento styl prostupoval celou budovou, včetně příborů, nočních stolků, závěsů a tapet.

Součástí koncepce designu bylo samozřejmě také osvětlení. Arne Jacobsen později uvedl, že se mu nelíbily zářivky, které byly nezbytné pro osvětlení foyer, a proto si dal práci navíc se všemi ostatními svítidly, která se v hotelu nacházela.
Záruka lásky k lampě

Záruka lásky k lampě

Nástěnné svítidlo AJ je jednoduchým, ale neuvěřitelně krásným doplňkem vašeho domova. Potřebujete dokonalé svítidlo, které rozzáří váš noční stolek a vnese do vaší ložnice pocit klidné elegance? Nebo snad chcete osvětlit stěnu v obývacím pokoji nad pohovkou, abyste si zajistili příjemné světlo na čtení? Co takhle dvě nástěnná svítidla AJ, která do vašeho domova vnesou nové a vzrušující světlo a nahradí klasické závěsné lampy?

Lampa je vyrobena z oceli a zinku a původně byla k dispozici v černé, bílé a světle petrolejové barvě. V souvislosti s 60. výročím uvedla společnost Louis Poulsen na trh nástěnná svítidla AJ v sedmi nových barvách a nyní jsou k dispozici také v tmavě zelené, půlnoční modré, okrové, rezavě červené, lilkové a dvou odstínech šedé. Díky nádherným novým barvám jsou nástěnná svítidla AJ ještě užitečnější v běžné domácnosti, ať už dáváte přednost minimalistickému, nebo barevnému vzhledu. Pokud chcete mít jednotný vzhled, lampa je k dispozici také ve stolní a podlahové verzi.

Jednoduchá stylovost nástěnné lampy AJ z ní dělá klasickou a zároveň zajímavou volbu, ať už ji umístíte kamkoli. Zpříjemněte si příští klidný spánek nástěnnou lampou AJ v ložnici a nechte si zdát sladké sny pod fantastickou designovou lampou. Nebo svou zeleninu vykoupejte v nádherné záři nástěnné lampy AJ pomocí dvojice půvabných lamp nad jídelním stolem. Ať už je umístíte kamkoli, čeká vás zdravá dávka lásky k lampám.

Arne Jacobsen navrhl také spoustu dalších krásných lamp, včetně Royal a Bellevue, které také najdete v obchodě.  
Nástěnné svítidlo AJ - Klasika

Nástěnné svítidlo AJ - Klasika

Svítidla AJ byla navržena jako sochařský a malebný doplněk výzdoby hotelu SAS Royal v roce 1957 a jejich tvary a elegantní architektonický výraz byly ve světě světelného designu zcela nové. Společnost Louis Poulsen od té doby převzala výrobu svítidel AJ.

V dnešní době patří svítidla AJ Lamps k nejoblíbenějším, protože jejich nadčasový design se dokonale hodí do každé domácnosti. Ať už dáváte přednost severskému, minimalistickému interiéru, nebo máte rádi výrazné barvy a žijete podle zásady "více je více", je tu pro vás a váš domov lampa AJ.
Nástěnné svítidlo AJ najdete zde