Dánský design - tehdy a dnes

Dánský design je populárnější než kdykoli předtím! Doma i v zahraničí dominuje dánský design na trzích s nábytkem, doplňky, módou a svítidly. Jaké je však tajemství tohoto úspěchu? Můžeme děkovat starým klasikům ze zlatého věku 50. let, nebo bychom měli uctívat moderní značky, které dánský design přetvořily s nádechem inovace a modernizace? Pojďme se vrátit v čase a podívat se blíže na historii dánského designu.  

Po druhé světové válce jsme konečně dostali prostor k tomu, abychom se chopili designu, vývoje a výroby. Železné sevření války začalo povolovat a nové koncepty se probouzely s tím, jak kreativita vystupovala z úkrytů.  

Hans Wegner, Arne Jacobsen a Poul Henningsen patří k největším jménům, která vzešla z této éry dánského designu - a všechny jejich návrhy kralují dodnes. Tehdy šlo o to vyrábět masivní nábytek, který by byl dostupný široké populaci a který by nikdy nevyšel z módy. Klasiky jako Mravenec, židle Y a Vejce byly tehdy populární, ale tehdejší designéři si pravděpodobně nepředstavovali, že si svou popularitu udrží tak dlouho.  

Poul Henningsen navrhl svou první populární lampu PH již v roce 1926, ale teprve po uvedení lampy PH5 v roce 1958 se lampa PH stala nepostradatelnou pro lidi po celé zemi. Lampa se stala nesmírně úspěšnou díky revolučnímu tvaru svých stínidel, protože vytvářela úžasné světlo. Dánský design se stal synonymem modernismu a funkčnosti, což bylo v poválečném období, kdy se lidé snažili přijít na to, jak si opět užívat jednoduchosti, nesmírně populární. Dnes jsou lampičky PH neuvěřitelně populární a najdete je v domácnostech po celé zemi.  

Stejně tak ručně vyráběné dřevěné figurky od Kaji Bojesena najdete v domácnostech po celém Dánsku, a dokonce začaly pronikat i na mezinárodní trh. Kaj Bojesen navrhl opičku jako háček do dětského pokoje a dnes kolekce nabízí celou řadu zvířátek a dalších figurek.  

Modrá a bílá nemusí nutně křičet "Dánsko" jako celek, ale u jedné konkrétní značky ano! Značka Royal Copenhagen je šíleně oblíbená díky svému krásnému designu a vysoké kvalitě. Tento královský porcelán se masově prodává v obchodech po celém světě.  

Ale zpět k lampám! V historii dánského designu se objevila spousta úžasných designérů, kteří si do svého životopisu připsali alespoň jednu fenomenální lampu. Více se o nich dočtete zde.  

Le Klint je dánská společnost známá svými krásnými nadčasovými lampami. Stínidla stále vyrábí ručně a neuvěřitelně talentované a hbité "Pleating Ladies" skládají stínidla s největší přesností.  

Za prvním křížově plisovaným stínidlem stojí architekt Peder Vilhelm Jensen-Klint. Navrhl kamennou petrolejovou lampu, ale chybělo mu stínítko. Aby dotvořil vzhled, zkřížil stínidlo, které se nakonec začalo vyrábět až o 40 let později.  

Mužem, který stojí za klasickým uchopovacím límcem, byl jeho syn Tage Klint. Límec je důležitým detailem, který dodnes tvoří součást klasického designu. Kromě toho Tage navrhl řadu svítidel v kolekci Le Klint. O deset let později po něm převzal štafetu jeho syn Jan Klint. Byl to vizionářský obchodník a právě on založil fond, který společnost od roku 1972 řídí. Učinil tak proto, aby zajistil bezpečnost svých zaměstnanců, a fond nadále podporuje předchozí zaměstnance, designéry a architekty.  

Třetí syn, Kaare Klint, byl talentovaný a uznávaný architekt, řemeslník a designér, který ovlivnil dánský nábytkářský průmysl ve více směrech. Z jeho talentu Le Klint velmi těžil a v roce 1944 navrhl lampu na ovoce (Le Klint 101), která je dodnes jednou z nejoblíbenějších lamp Le Klint.  

Prohlédněte si naši nabídku svítidel Le Klint zde.  

Když se Verner Panton v 60. letech objevil na trhu, říkala mu široká veřejnost tohle, tamto a ještě něco jiného, včetně "blázen" a "pohlcený bláznivou paletou barev". V době, kdy designéři jako Arne Jacobsen a Hans Wegner kralovali svými přírodními materiály a jednoduchými návrhy, bylo zaměření Vernera Pantona na umělé materiály a rychlé výrobní metody neslýchané. Jeho cíl přidat světu více barev byl nesmírně úspěšný.  

Verner Panton navrhoval pokoje, svítidla a nábytek, přičemž ve všech případech používal stejná bláznivá barevná schémata a tvary. Pantonova židle je jedním z jeho nejslavnějších výtvorů, a to díky svému titulu prvního kusu tvarovaného nábytku. Byla chválena po celém světě.  

Jeho lampy jsou kapitolou samou pro sebe! Verner Panton navrhl řadu svítidel, mezi něž patří Globe, Fun, Panthella, Flowerpot, Moon, Spiral a Wire.  

Prohlédněte si naši nabídku lamp Verner Panton zde.  

Arne Jacobsen se narodil v roce 1902 a architektem se stal v roce 1924. Jakmile měl titul v kapse, začal v roce 1927 studovat na Královské dánské akademii výtvarných umění. Myšlenkové postupy Arne Jacobsena byly inovativní a určované jeho architektonickým vzděláním a netrvalo dlouho a stal se jedním z vycházejících začátečníků akademie.  

Ve 30. letech 20. století se Arne Jacobsen skutečně prosadil a zrodila se nová vlna designu - známá jako mezinárodní funkcionalismus -, v jejímž čele stál právě Jacobsen. Postupem let navrhl Arne Jacobsen hromadu domů v Dánsku i v zahraničí, přičemž každý z nich se vyznačoval jednoduchým, funkcionalistickým a moderním výrazem. Mezi ikonické příklady díla Arne Jacobsena patří radnice v Rødovre, Dánská národní banka a radnice v Århusu.  

V 50. letech začal Arne Jacobsen pracovat na návrzích nábytku a svítidel a právě v tomto období jeho designérské historie vznikly lampy AJ, Royal, Eklipta a Bellevue.  

Lampy Arne Jacobsena si můžete prohlédnout zde.  

Jedním z nových designérů je Tom Rossau. Tento autodidakt začal svou kariéru ve sklepě domu svých rodičů ve Fårevejle. Začínal se stavebnicí LEGO a dalšími materiály, které měl náhodou po ruce, ale netrvalo dlouho, než našel svůj styl a začal pracovat na kůži. Tom své výrobky sám navrhoval a šil, což nakonec vedlo k otevření obchodu v Kodani v roce 1997.  

Od roku 2004 Tom pracuje hlavně s přírodními dýhami, což vyústilo v pozoruhodně krásné lampy! Zpočátku byly tyto lampy k dostání pouze v jeho starém obchodě na Istedgade v Kodani, ale v roce 2006 se lampy TR4, TR5, TR6 a TR7 dostaly k širšímu publiku na kodaňské výstavě nábytku, kde TR7 získala ocenění "Oblíbenec publika".  

Prohlédněte si lampy Toma Rossaua zde.  

Designovou firmu Normann Copenhagen založili Jan Andersen a Poul Madsen v roce 1999. Společnost sídlí v kodaňské čtvrti Østerbro a vyrábí nábytek, textil, svítidla a doplňky pro domácnosti po celém světě. Společnost začínala jako malá, uváděla na trh jen několik výrobků najednou, ale po finanční krizi si oba majitelé uvědomili, že potřebují větší kolekci výrobků, aby zajistili, že Normann Copenhagen bude vidět.  

Kolekce zahrnuje vše od otvíráků na konzervy za 2,50 eur až po pohovky za 6000 eur - a každý si v ní najde něco pro sebe. Normann také vyrobil spoustu svítidel, včetně Amp, Bell, Norm 69 a Ikano, čímž skutečně upevnil svou pozici v designovém průmyslu.  

Normann Copenhagen najdete zde.  

Dánský design dodnes dokáže překvapit a udržet si náskok, ať už jde o nábytek, svítidla nebo architekturu. Na značku "Made in Denmark" můžeme být hrdí - a tento průmysl je stále na vzestupu! Staří klasici i nové designérské talenty odvedli úžasnou práci a budoucnost vypadá zářivě. Dánský design vždy byl a vždy bude sázkou na jistotu.