Dobrá rada ohledně žárovek

Hledání cesty

Na trhu je obrovský a někdy nepřehledný výběr žárovek. Kterou si vybrat? Jaký druh světla poskytují? Kde je nejlepší je použít? Zde je malý průvodce, který vám pomůže se zorientovat a správně vybrat.

Na co si dát pozor:

Objímka pro svítidlo: Zkontrolujte typ i velikost patice, abyste se ujistili, že žárovka bude pasovat do vaší lampy.

Stmívání: Zkontrolujte, zda je žárovka stmívatelná. To bude vždy jasně uvedeno na obalu. Standardní žárovky jsou vždy stmívatelné.

Barva světla: Teplé světlo - 2 700-3 300 kelvinů - je podobné tradiční žárovce. 3 300-4 000 kelvinů je neutrální světlo, zatímco cokoli nad 4 000 kelvinů je chladnější světlo. Chladnější světlo a světlo, které je příliš bílé, může vytvářet nepříjemné vnitřní prostředí a má tendenci v domácnosti hůře fungovat.
2 500-2 700 kelvinů je skvělé pro relaxaci. 4 000-4 500 je nejvhodnější pro pracovní situace. 6 000 kelvinů a více může pomoci při sezónní afektivní poruše (SAD)/zimní depresi nebo pokud potřebujete dodat energii.

Reprodukce barev: Příliš žluté světlo může způsobit nepřirozenou reprodukci barev. Světelné zdroje se hodnotí na stupnici RA/CRI 0-100, kde 100 znamená přirozené denní světlo. V situacích, kdy potřebujete dobrou reprodukci barev, hledejte hodnocení RA nebo CRI alespoň 90. Halogenové žárovky mají obvykle hodnocení 99 - jsou nejlepší v reprodukci barev, ale spotřebují o něco více energie. LED žárovky se obvykle pohybují v rozmezí 80-95 - ne vždy mají nejlepší reprodukci barev, ale pro domácnost jsou vhodné, pokud zvolíte hodnocení vyšší než 80.

Energetická třída: Zvolte žárovku s hodnocením A nebo vyšším, nebo LED žárovku.
Typy objímek:

Typy objímek:

Nejběžnější typy objímek jsou:

E27 - standardní patice s Edisonovým šroubem
E14 - malá patice s Edisonovým závitem
G9 - dvoukolíková halogenová patice
GU10 - dvoukolíková halogenová objímka s bodovým závitem

Halogen

Dobré žárovky užitečné v mnoha situacích. Podívejte se na watty a velikost patice.

Použití
Situace, kdy potřebujete dobré světlo s dobrou reprodukcí barev. Vynikající pro osvětlení zrcadel a lampičky na čtení, kde potřebujete teplé a koncentrované světlo.

Výhody
Dobrá reprodukce barev - hodnocení RA/CRI 99. Nejblíže přirozenému dennímu světlu. Teplé - barevná teplota cca 3000 Kelvinů. Lze použít s "krycí" žárovkou a nahradit tak tradiční žárovky.

Nevýhody
Spotřebovává více energie než LED. Krátká životnost. Vydává velké množství tepla.

Podívejte se na naše halogenové žárovky zde.

LED

Úsporné žárovky. Udává se v lumenech - což je míra intenzity vyzařovaného světla - namísto ve wattech.

15 W = 140 lumenů
25 W = 250 lumenů
40W = 470 lumenů
60W - 800 lumenů
75W = 1050 lumenů
100W = 1520 lumenů

Použití
Skvělé tam, kde je třeba nechat lampy dlouho svítit. Také skvělé řešení pro venkovní osvětlení.

Výhody
Spotřebují velmi málo energie. Dlouhá životnost.

Nevýhody
Ne tak dobrá reprodukce barev - hodnocení RA/CRI mezi 80 a 95. Levnější LED žárovky mají tendenci poskytovat poměrně studené světlo - vybírejte žárovky s barevnou teplotou cca 3 000 Kelvinů, často označované jako "teplá bílá".

Podívejte se na naše LED žárovky zde.

Osvětlení budoucnosti

Společnost Philips ve spolupráci se společností Apple vyvinula Philips Hue - řadu žárovek a svítidel, které můžete ovládat a vytvořit si tak přesně takové osvětlení, jaké chcete. Stačí si stáhnout aplikaci a budete si moci nastavit intenzitu a barvu světla (z 16 milionů možných barev). Žárovky Philips Hue můžete naprogramovat tak, aby se zapínaly nebo vypínaly v určitý čas. Ráno se může rozsvítit a večer ztlumit. Je to skvělé řešení pro zabezpečení domácnosti, protože můžete nastavit rozsvěcení a zhasínání světel v průběhu dne v celém domě. Možnosti jsou nekonečné.

Philips Hue je skutečně osvětlení budoucnosti.

Podívejte se na naše produkty Philips Hue zde. (Upozorňujeme, že žárovky Philips Hue jsou k dispozici s paticemi E27 a GU10 a odpovídají 60W žárovkám).