Znalost stmívačůZNALOST STMÍVAČŮ
Probudíš se do bledého světla, které tě vítá do nového dne, aniž by ti vyfouklo spánek přímo z očí, místo toho odpovídá mírným ranním odstínům. Nasnídáš se, zapneš kávovar a usedneš k práci, zatímco se den rozjasňuje. Odpoledne odbíjíte a zesilujete světlo na maximum, abyste přečkali dopravní špičku, a ztlumíte ho, když je čas vychutnat si večeři a usadit se do útulné večerní atmosféry.

Stmívače a další systémy regulace osvětlení byly původně vynalezeny za účelem snížení spotřeby energie v době, kdy dominovaly žárovky a elektřina byla drahá. Od té doby se toho hodně změnilo a v dnešní době stmívače umí mnohem víc než jen úsporu elektrické energie. Jaký stmívač byste si však měli vybrat? Měl by být na kabelu, nebo by měl být zabudován ve vypínači? Pro jakou žárovku se rozhodnout?

Na trhu stmívačů může být těžké se zorientovat, proto jsme vytvořili tuto stránku, která vám pomůže najít ideální řešení pro vaše potřeby. Zjistěte, jak získat ten správný řídicí systém pro váš domov!


Stmívače LED

Stmívače LED jsou k dispozici ve třech zastřešujících verzích: zabudované do designového svítidla, namontované na kabelu nebo umístěné vedle vypínače na stěně. To jsou hlavní typy a tento článek se zaměří na poslední dva typy, protože ty se montují dodatečně.

Oba typy fungují stejně, ale zatímco stmívač musí instalovat elektrikář, stmívač na svítidlo si můžete namontovat sami. Stmívačů existuje nepřeberné množství a níže si můžete prohlédnout některé z mnoha možností. Jak se ale ujistit, že jste vybrali to správné řešení? A jak se vyhnout tomu, abyste skončili s LED žárovkou, která při stmívání bliká?

Najděte stmívač pro svou lampu zde


Výpočet výkonu a výběr správného stmívače

Výběr stmívače není obtížný ani složitý, ale musíte znát své žárovky a stmívače a pomáhá vám pamatovat si základní matematické principy!

Při výběru stmívače LED jste si možná všimli, že všechny jsou dodávány s hodnotou ve wattech. Ta se často uvádí jako rozsah a obvykle vypadá takto:

Stmívač LED světla 5000 (4-250W)
.

Co však tato čísla znamenají a podle čeho byste se měli rozhodnout? Rozsah je třeba interpretovat jako maximum a minimum - a pokud vaše LED žárovky se stmívačem blikají, je to pravděpodobně proto, že používají nižší jas, než je minimum uvedené v rozsahu.

 • Maximum je nejvyšší výkon, který stmívač zvládne. Jinými slovy, připojená žárovka - nebo žárovky - v tomto příkladu nesmí nikdy překročit 250 W. A je třeba zmínit, že LED žárovky často po dobu několika sekund při zapnutí spotřebovávají více elektřiny, než je uvedeno. Hodnota 250 W je pro LED žárovky vysoká, ale nezapomeňte, že vaše svítidlo může používat více žárovek.

 • Minimum je nejnižší úroveň spotřeby elektrické energie, kterou žárovky používají. Jinými slovy, připojená žárovka - nebo žárovky - nesmí nikdy klesnout pod uvedené minimum. Pokud si koupíte 5W žárovku a váš stmívač má minimální hodnotu 4W, můžete nastavit jas žárovky v rozmezí 4W až 5W. Pokud vaše LED žárovka spotřebuje 3,5 W, bude blikat.

  Pokud vaše svítidlo obsahuje více než jednu žárovku nebo pokud chcete stmívač použít pro více žárovek s jednotlivými světelnými zdroji, musíte vypočítat celkový příkon.

  To provedete tak, že vezmete počet žárovek ve svítidle, které chcete stmívat, a vynásobíte jej výkonem. Pokud vaše svítidlo obsahuje čtyři žárovky, z nichž každá má spotřebu 20 W, musíte vynásobit 20 W čtyřmi, což je 80 W. Poté vezmete 80 W, které spotřebují všechny žárovky dohromady, a vynásobíte je 1,25, abyste kompenzovali dodatečnou spotřebu elektřiny na zapnutí žárovek. V tomto příkladu potřebujete stmívač s maximální hodnotou 100 W.

 • Stmívatelné žárovky LED

  Ať už se jedná o filmový večer, herní večer, romantickou večeři, nebo jen potřebujete uprostřed noci vstát a odskočit si na toaletu, stmívatelná LED žárovka je skvělým doplňkem vašeho světelného arzenálu. Jak si ale můžete být jisti, že vyberete tu správnou? A funguje požadovaná žárovka skutečně se stmívačem?

  LED žárovky používají dva různé způsoby stmívání.

 • Analogový: Když nastavíte stmívač na 10 %, stmívač sníží výkon žárovky. To znamená, že dodá žárovce méně elektřiny, čímž se světlo ztlumí.
 • Modulace vlnové délky: Když nastavíte stmívač na 10 %, zkrátí se interval mezi rozsvícením a zhasnutím žárovky. LED žárovky fungují tak, že se rozsvěcují a zhasínají velmi rychle - rychleji, než je oko schopno vnímat - a když je stmívač nastaven na 10 %, žárovka svítí po 10 % času.

  Obě metody vytvářejí stejný výsledek a pro vás jako uživatele je způsob stmívání žárovky většinou irelevantní. Stojí však za to vědět, jak to funguje a proč nemůžete použít tradiční stmívač pro LED žárovky, stejně jako nemůžete použít žárovku nebo halogenovou žárovku se stmívačem LED. Kromě toho LED žárovky pracují s mnohem menší spotřebou energie než tradiční žárovky.

  Nejdůležitější je vybrat si stmívatelné LED žárovky. Ne všechny LED žárovky jsou stmívatelné a pravděpodobně jste se divili, že stmívatelné žárovky jsou dražší než jejich nestmívatelné protějšky. Klasickou žárovku lze stmívat prostým snížením množství energie, kterou dostává - u LED žárovek to tak jednoduché není. Stmívatelná LED žárovka obsahuje obvod, který umožňuje žárovce zpracovávat měnící se fáze a napájení.

  Pokud tedy chcete žárovku používat se stmívatelnými vypínači nebo využívat svítidla s vestavěnými stmívači, určitě si vyberte stmívatelnou LED žárovku!

  Jak již bylo řečeno, stmívatelnou žárovku můžete použít i v nestmívatelné lampě.

  Naší nabídku stmívatelných LED žárovek najdete zde!.

 • Jak nainstalovat stmívač na kabel?

  Na rozdíl od instalace nového stmívatelného vypínače na stěnu můžete stmívač na kabel namontovat sami. Postup je jednoduchý, ale nezapomeňte, že záruka zaniká v okamžiku, kdy začnete stmívač instalovat. Platí pravidla "dvakrát měř a jednou řež" a "RTFM" (Read the F. Manual).

 • Vypněte elektřinu a odpojte svítidlo ze zásuvky - nikdy nepracujte na svítidlech pod napětím.

 • Rozhodněte se, kde na lampě chcete mít vypínač stmívače - ujistěte se, že je umístěn někde na kabelu, kam lze snadno dosáhnout.

 • Nastřihněte kabel! - a ujistěte se, že stříháte na správném místě! Dvakrát měřte, jednou řežte. Použijte kleště nebo podobné nástroje.

 • Odstraňte vnější plášť - tím odhalíte dva vnitřní kabely. Odizolujte kus, který jste odstřihli, a kus napadaný na lampu. Doporučujeme odizolovat asi jeden centimetr.

 • Otevřete stmívač a zkontrolujte ho! - ne všechny stmívače jsou stejné, proto byste měli stmívač otevřít a ještě jednou si přečíst návod. Najděte kladné a záporné svorky.

 • Odizolujte vnitřní plášť a namontujte ho - jakmile je vidět měď, můžete ji prsty srolovat do bodu. Namontujte záporný kabel (obvykle modrý) a kladný kabel (obvykle hnědý) do stmívače a použijte ventil, pokud ho váš stmívač má. Dbejte na to, aby se žádná měď nedotýkala mědi, protože to způsobí zkrat lampy. Doporučujeme odizolovat asi centimetr.

 • Zavřete stmívač a vyzkoušejte instalaci - pokud vše funguje, vaše lampa by měla stmívat!

 • Stmívatelné žárovky a halogenové žárovky

  V dnešní době se halogenové žárovky používají hlavně v ledničkách a světlometech a většina žárovek již dosloužila. Ty, které ještě existují, se většinou nacházejí v troubách a retro lávových lampách. Ani jeden z těchto typů žárovek se v EU neprodává, ale možná máte speciální starší žárovku nebo lampu, kterou chcete ztlumit.

  Pokud máte starší lampu se zabudovaným stmívačem, možná jste si všimli, že moderní LED žárovka při rozsvícení bliká. Je to proto, že stmívací mechanismus je navržen pro práci s halogenovou nebo žárovkovou žárovkou. Doporučujeme kontaktovat místního prodejce a zjistit, zda má na skladě halogenové žárovky. Halogenová žárovka byla v EU zakázána v roce 2018, ale není nezákonné, aby ji prodejce prodával, pokud ji pořídil před rokem 2018.

  Pokud všechno ostatní selže, můžete sehnat žárovku do trouby nebo ledničky - pokud se však vydáte touto cestou, mějte na paměti, že výtěžnost může být omezená.


  Philips Hue Dimmer Switch

  Pokud se rozhodnete pro chytré žárovky namísto tradičního LED světla, nemusíte myslet na stmívače a vypínače, protože vše zvládnete z telefonu. Pokud se vám však líbí jednoduchost stmívače na zdi, různí výrobci chytrých žárovek vytvářejí řadu řešení a my bychom rádi vyzdvihli spínač stmívače Philips Hue.

  Elegantní kombinace dálkového ovladače a vypínače se montuje na zeď a po připojení k systému osvětlení Philips Hue můžete pomocí stmívače ovládat světlo v místnosti. Ten lze namontovat pomocí oboustranné lepicí pásky a samotný spínač je k zadní desce připevněn pomocí magnetů, takže pokud se chcete pohybovat po domě, můžete jej jednoduše strčit do kapsy a vzít si jej na dobrodružství.