Hans J. Wegner

Narozen: 1914 - zemřel: 2007  

Nejznámější díla: "The Pendant" - závěsné svítidlo s lanovým výtahem, série svítidel Opala, židle Wishbone, čínská židle, "The Chair" - židle s lanovým výtahem  

Vzdělání: designér                                                    

Základy  

Hans J. Wegner se narodil v roce 1914 v Tønderu v Dánsku. Ve svých 22 letech byl v roce 1936 přijat jako student na Kunsthåndværkerskolen - Školu umění a řemesel, která je dnes součástí Dánské školy designu -, kam se později vrátil jako instruktor. V roce 1943 si Wegner otevřel vlastní designérské studio a vytvořil čínskou židli, která - spolu s kulatou židlí z roku 1949 - tvořila základ většiny jeho pozdější tvorby. Kulaté židli se později začalo říkat The Chair (židle) poté, co ji použili John F. Kennedy a Richard Nixon v televizní prezidentské debatě. I když je židle The Chair bezesporu jednou z největších ikon Wegnerovy rozsáhlé tvorby, mnozí se domnívají, že židle Wishbone z roku 1950 byla ve skutečnosti jeho největším komerčním úspěchem.  

Hans J. Wegner byl také nadaným designérem svítidel. Jeho slavná lampa s lanovým výtahem z roku 1962, The Pendant, se vyrábí dodnes. Jak závěsné svítidlo s lanovým výtahem, tak jeho futuristická série Opala - původně navržená v 70. letech pro Hotel Scandinavia v Kodani - se nyní vyrábějí jako součást produktové řady Pandul. Hans J. Wegner získal během své kariéry řadu mezinárodních ocenění a v roce 1997 mu Královská vysoká škola umění v Londýně udělila čestný doktorát.  
Sdílejte své fotografie s @lampemesteren
Inspire a nechte se inspirovat, od jednoho jedinečného domova k druhému. Označte své fotografie #AnoLampemesteren a možná zde uvidíte svůj domov!