Dobrá rada ohledně instalační výšky

Jídelní stůl

Při zavěšování lampy nad jídelní stůl je třeba mít na paměti především to, že chcete vidět tvář osoby sedící naproti vám. Praktické pravidlo zní, že velké lampy by měly viset 65-70 cm nad stolem, měřeno od jejich spodního okraje. Menší lampy obvykle visí 55-65 cm nad stolem.

Pokud nad stůl zavěšujete dvě lampy, mělo by mezi nimi být zhruba 80 cm. Zkontrolujte, zda se světelné kužely setkávají, aby byl prostor rovnoměrně osvětlen.

Než dokončíte instalaci, vyzkoušejte lampu/lampy.

Pracovní plocha v kuchyni nebo technické místnosti

Abyste vytvořili co nejlepší podmínky, měly by lampy viset 75-80 cm nad pracovní plochou kuchyně. Abyste se vyhnuli stínům, doporučujeme používat matné žárovky - například softlight žárovky nebo matné halogenové bodovky - které poskytují rozptýlenější světlo.

Abyste se vyhnuli vytváření vlastních stínů, změřte šířku pracovní plochy a odečtěte třetinu. Pomocí tohoto čísla měřeného od stěny najděte středový bod.

Několik malých lamp funguje lépe než jedna velká. Dbejte na to, aby se kužely světel stýkaly.

Psací stůl

Správné osvětlení pracovního stolu je velmi důležité.

Doporučujeme, aby závěsná svítidla visela minimálně 120 cm nad stolem, ale podle výšky vašeho stropu mohou být jistě i výše. Umístěte stolní lampu tak, aby svítila ze strany a pod úrovní očí, aby nedocházelo k oslnění.

Skvělým řešením jsou nastavitelné/pružné stolní lampy. Obecně experimentujte s různými umístěními a kombinacemi stropních/závěsných lamp, abyste minimalizovali nepříjemné oslnění a odrazy a vytvořili co nejpohodlnější pracovní podmínky.

Důležitý je také dostatek přirozeného světla. Snažte se umístit stůl tak, abyste využili denní světlo dostupné v místnosti, ideálně tak, aby byl stůl osvětlen ze strany.

Kulečníkový/poolový stůl

Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou optimalizovat osvětlení kulečníkového nebo billiardového stolu. Počet doporučených jednotlivých svítidel závisí na délce stolu:

7 stop: 2-3 lampy
8 stop: 3 lampy
9 stop: 4 lampy
10 stop a 12 stop: 4-5 lamp

Lampy by měly viset cca 90 cm nad povrchem stolu, měřeno od jejich spodního okraje. (Dánský kulečníkový svaz doporučuje 85-95 cm.)

Oficiální pravidla vyžadují minimálně 520 luxů nad stolem, což odpovídá 3 lampám po 150 wattech. Pro rekreační/domácí hru stačí 3 lampy po 75 wattech.

Je také dobré zvážit osvětlení ve zbytku místnosti - oficiální pravidla požadují minimálně 50 luxů (40 wattů).

Pokud vás to zajímá, zde jsou pravidla Světové kulečníkové asociace týkající se osvětlení:

Na lůžko a zábradlí stolu musí v každém bodě dopadat světlo o intenzitě alespoň 520 luxů (48 footcandlů). Doporučuje se konfigurace se zástěnou nebo reflektorem, aby střed stolu nedostával výrazně více světla než kolejnice a rohy stolu. Pokud lze svítidlo nad stolem posunout stranou (rozhodčí), neměla by být minimální výška svítidla nižší než 40 palců [1,016 m] nad lůžkem stolu. Pokud je svítidlo nad stolem neodnímatelné, nemělo by být níže než 65 palců [1,65 m] nad ložem stolu. Intenzita jakéhokoli světla směřujícího na hráče u stolu by neměla oslňovat. Oslňující světlo začíná při 5000 luxech (465 footcandles) přímého pohledu. Zbytek místa konání (tribuny atd.) by měl být osvětlen alespoň 50 luxy (5 footcandles).

Bar

Zavěste lampy nad bar tak vysoko, aby všichni dobře viděli, ale ne tak vysoko, aby byli hosté oslněni. To znamená zhruba 53-60 cm nad povrchem baru, měřeno od spodního okraje lampy. Zkuste někoho požádat, aby lampu podržel, zatímco vy sedíte na barové stoličce.