AJ Stojací Lampa - Nadčasová volba lampa

AJ STOJACÍ LAMPY - NADČASOVÁ VOLBA LAMPY
Bylo nebylo

Bylo nebylo

Vraťte se s námi do 60. let minulého století. Z gramofonů zněla píseň Beach Boys, hnutí Flower Power bylo v plném proudu a v USA zazněl slavný projev Martina Luthera Kinga "Mám sen". V Dánsku byl v centru Kodaně postaven první designový hotel na světě - a v tomto designovém hotelu se také zrodily některé z nejoblíbenějších a nejikoničtějších lamp a kusů nábytku od Arne Jacobsena. Konkrétně Stojací Lampa AJ.
Arne Jacobsen způsobil revoluci v dánském designu

Arne Jacobsen způsobil revoluci v dánském designu

Arne Jacobsen se narodil v roce 1902 a v roce 1924 se vyučil architektem. Mladému Jacobsenovi však v žilách kolovala kreativita, a tak po ukončení studia začal v roce 1927 studovat na Královské dánské akademii výtvarných umění v Kodani. Způsob myšlení Arne Jacobsena byl inovativní a formovaný jeho architektonickým vzděláním, takže se rychle stal jednou z aspirujících hvězd školy. Rok po ukončení studia získal ocenění za projekt pro Národní muzeum, což udalo tón jeho slibné kariéře v oblasti designu.  

Ve 30. letech 20. století se Arne Jacobsen skutečně prosadil, když stál v čele nového stylu známého jako mezinárodní funkcionalismus. V následujících letech navrhl Arne Jacobsen řadu domů v Dánsku i ve světě, všechny s jednoduchým, funkcionalistickým a moderním výrazem. Městský úřad v Rødovre, Národní banka a městský úřad v Århusu jsou ikony vytvořené rukou Arne Jacobsena.  

V průběhu padesátých let se Arne Jacobsen pustil do navrhování nábytku se stejným architektonickým tvarem jako jeho budovy. Mravenec byl první židlí, která spatřila světlo světa, a dodnes je po celém světě neuvěřitelně populární.
První designový hotel na světě

První designový hotel na světě  

Tím se dostáváme k 1. červenci 1960, kdy byla konečně dokončena zvláštní budova v dánském hlavním městě: První dánský mrakodrap. SAS Royal Hotel se stal ikonickou součástí kodaňského panoramatu.  

SAS Royal Hotel navrhl Arne Jacobsen jako první designový hotel na světě. Jeho záměrem bylo podpořit cestovní ruch v Dánsku, zejména učinit z něj atraktivní destinaci pro americké turisty, kteří měli díky novým leteckým linkám stále lepší přístup do severských zemí.  

Arne Jacobsenův cit pro moderní a elegantní design pronikl do všeho, co se v hotelu nacházelo. Ikonické židle - Labuť a Vejce - byly navrženy pro hotelové foyer a sloužily jako jemný doplněk k ostré architektuře ve zbytku budovy. Tento styl prostupoval celou budovou, včetně příborů, nočních stolků, závěsů a tapet.  
Zrodila se ikona designu

Zrodila se ikona designu

Součástí koncepce designu bylo samozřejmě také osvětlení. Arne Jacobsen později uvedl, že se mu nelíbily zářivky, které byly nutné pro osvětlení foyer, a proto si dal práci navíc se všemi ostatními svítidly, která se v hotelu nacházela.  

Svítidla AJ byla navržena jako sochařský a malebný doplněk výzdoby hotelu SAS Royal v roce 1957 a jejich tvary a elegantní architektonický výraz byly ve světě světelného designu zcela nové. Společnost Louis Poulsen od té doby převzala výrobu svítidel AJ.  

V dnešní době patří svítidla AJ Lamps k nejoblíbenějším, protože jejich nadčasový design se dokonale hodí do každé domácnosti. Ať už dáváte přednost severskému, minimalistickému interiéru, nebo máte rádi výrazné barvy a žijete podle zásady "více je více", je tu pro vás a váš domov lampa AJ.


Opřete se do pohovky, dejte si nohy nahoru a vychutnejte si šálek horké kávy. Rozhlédněte se po svém obývacím pokoji. Co vám chybí? Co takhle krásná, elegantní stojací lampa AJ v rohu, která dodá vašemu obývacímu pokoji ten nádherný nádech luxusu, který doplní jakýkoli kus nábytku?

Stojací lampa AJ je úžasná a dekorativní lampa dostupná v řadě barev, takže si každý najde něco pro sebe. Klasický design Arne Jacobsena skutečně vynikne v této fantastické lampě, která je k dispozici také jako nástěnná a stolní lampa.  

Stojací lampa AJ je sama o sobě kusem designového nábytku a bude vypadat úžasně vedle pohovky, police s knihami nebo třeba ve skříni. Jak už název napovídá, stojací lampa AJ bude zaručeně vypadat fantasticky na každém místě, kde je podlaha. Jedná se skutečně o lampu s fascinující historií, která dokonale vyvažuje odkazy na minulost a moderní vzhled.  

Líbí se vám půlnoční modrá, okrová, rezavě červená, klasická černá, svěží lilková, tmavě zelená, jednoduchá bílá nebo šedá? Jste spíše klasický typ, který nemá rád příliš mnoho barev, nebo jdete do toho naplno a sáhnete po barvách, které opravdu vyniknou? Volba je na vás, ale bez ohledu na to, jakou barvu si vyberete, je stojací lampa AJ krásným doplňkem vašeho domova, kterého rozhodně nebudete litovat.

Podlahovou lampu AJ najdete zde

Arne Jacobsen navrhl také spoustu dalších krásných lamp, například Royal a Bellevue, které rovněž najdete v obchodě.