AJ Stolní Lampa – Je vytvořena designová ikona

AJ STOLNÍ LAMPY - JE VYTVOŘENA DESIGNOVÁ IKONA
<font size="+3">Cesta zpět v čase </font>

Cesta zpět v čase


Vraťte se s námi do 60. let minulého století. John F. Kennedy kandidoval na prezidenta, Beatles vzali svět útokem s písní Love Me Do a ženy začaly dělat skutečné pokroky v zaměstnání. V Dánsku byl v centru Kodaně postaven první designový hotel na světě - a v tomto designovém hotelu se také zrodily některé z nejoblíbenějších a nejikoničtějších lamp a kusů nábytku od Arne Jacobsena. Konkrétně stolní lampa AJ .

Arne Jacobsen - Designér a architekt

Arne Jacobsen - Designér a architekt  

Arne Jacobsen se narodil v roce 1902 a v roce 1924 se vyučil architektem. Mladému Jacobsenovi však v žilách kolovala kreativita, a tak po ukončení studia začal v roce 1927 studovat na Královské dánské akademii výtvarných umění v Kodani. Způsob myšlení Arne Jacobsena byl inovativní a formovaný jeho architektonickým vzděláním, takže se rychle stal jednou z aspirujících hvězd školy. Rok po ukončení studia získal ocenění za projekt pro Národní muzeum, což udalo tón jeho slibné kariéře v oblasti designu.  

Ve 30. letech 20. století se Arne Jacobsen skutečně prosadil, když stál v čele nového stylu známého jako mezinárodní funkcionalismus. V následujících letech navrhl Arne Jacobsen řadu domů v Dánsku i ve světě, všechny s jednoduchým, funkcionalistickým a moderním výrazem. Městský úřad v Rødovre, Národní banka a městský úřad v Århusu jsou ikony vytvořené rukou Arne Jacobsena.  

V průběhu padesátých let se Arne Jacobsen pustil do navrhování nábytku se stejným architektonickým tvarem jako jeho budovy. Mravenec byl první židlí, která spatřila světlo světa, a dodnes je po celém světě neuvěřitelně populární.  
Hotel, který způsobil revoluci v dánském designu

Hotel, který způsobil revoluci v dánském designu

Tím se dostáváme k přelomovému roku 1960. Hrozila studená válka, USA přistály na Měsíci, do ulic se vlily nepokoje mládeže a uprostřed Kodaně - co by kamenem dohodil od hlavního nádraží - vznikala ikonická a budoucnosti odolná budova.  

SAS Royal Hotel navrhl Arne Jacobsen jako první designový hotel na světě. Jeho záměrem bylo podpořit cestovní ruch v Dánsku, zejména učinit z něj atraktivní destinaci pro americké turisty, kteří měli díky novým leteckým linkám stále lepší přístup do severských zemí.  

Arne Jacobsenův cit pro moderní a elegantní design pronikl do všeho, co se v hotelu nacházelo. Ikonické židle - Labuť a Vejce - byly navrženy pro hotelové foyer a sloužily jako jemný doplněk k ostré architektuře ve zbytku budovy. Tento styl prostupoval celou budovou, včetně příborů, nočních stolků, závěsů a tapet.

Vzniká lampa AJ

Vzniká lampa AJ

Součástí koncepce designu bylo samozřejmě také osvětlení. Arne Jacobsen později uvedl, že se mu nelíbily zářivky, které byly nutné pro osvětlení foyer, a proto si dal práci navíc se všemi ostatními svítidly, která se v hotelu nacházela.  

Svítidla AJ byla navržena jako sochařský a malebný doplněk výzdoby hotelu SAS Royal v roce 1957 a jejich tvary a elegantní architektonický výraz byly ve světě světelného designu zcela nové. Společnost Louis Poulsen od té doby převzala výrobu svítidel AJ.  

V dnešní době patří svítidla AJ Lamps k nejoblíbenějším, protože jejich nadčasový design se dokonale hodí do každé domácnosti. Ať už dáváte přednost severskému, minimalistickému interiéru, nebo máte rádi výrazné barvy a žijete podle zásady "více je více", je tu pro vás a váš domov lampa AJ.  

Investice do lampy na celý život

Stolní lampa AJ je dokonalým doplňkem každé domácnosti a můžete ji umístit kamkoli budete chtít. Co třeba na pracovní stůl, aby poskytla dokonalé pracovní světlo? Nebo snad na malý stolek v obývacím pokoji, abyste si vytvořili náladu, když si čtete knihu nebo trávíte čas s telefonem? Můžete ji dokonce umístit na okenní parapet a nechat její jednoduchý, ale neuvěřitelně půvabný design, aby vám i vašim hostům poskytl malý designový zážitek, kdykoli kolem ní projdete. Bez ohledu na to, kam tuto božskou lampu umístíte, není pochyb o tom, že se jedná o klasiku vyrobenou tak, aby vydržela - i u vás doma.  

Lampa je vyrobena z oceli a zinku a původně byla k dispozici v černé, bílé a světle petrolejové barvě. V souvislosti s 60. výročím uvedla společnost Louis Poulsen stolní lampu AJ na trh v sedmi nových barvách a nyní je k dispozici také v tmavě zelené, okrové, rezavě červené, půlnoční modré, lilkové a dvou odstínech šedé. Pokud chcete mít jednotný vzhled, lampa je k dispozici také ve verzi pro stěny a podlahy, takže kouzlo AJ se neomezuje pouze na stoly ve vaší domácnosti.  

Stolní lampa AJ dělá přesně to, k čemu byla vytvořena - přispívá ke krásnému designu nábytku a přispívá k celistvému dojmu z luxusního interiéru. Stolní lampa AJ však také skvěle kontrastuje s teakovým retro nábytkem, levným příborníkem z Ikea nebo třeba s kusem nábytku, který jste si sami postavili. Je tedy jedno, jestli se díváte na televizi ve vajíčku nebo na otlučené staré křeslo, stolní lampa AJ je investice na celý život!


Stolní lampu AJ si prohlédněte zdeArne Jacobsen navrhl také spoustu dalších krásných lamp, mimo jiné Royal a Bellevue. Stejně jako lampa AJ byly i tyto ikonické lampy navrženy pro hotel SAS Royal. Níže si můžete prohlédnout krásné a kreativní fotografie stolní lampy AJ a také dobré nápady, jak ji stylizovat u vás doma.