Compasso d'Oro - nejstarší ocenění za design na světě

COMPASSO D'ORO

Nejstarší ocenění za design na světě

Fiat 500, skútr Vespa, psací stroj Olivetti, originální židle Sacco s fazolovým pytlem a mnoho dalších. Může se zdát, že jde o zcela náhodný seznam ikonických výrobků - všechny však mají společné to, že získaly nejstarší evropské ocenění za design: italskou cenu Compasso d'Oro. Zlatý kompas a Associazione per il Disegno Industriale již více než 60 let označují vynikající inovace, kvalitu, udržitelnost a estetiku v designu a dnes je Compasso d'Oro jedním z nejprestižnějších ocenění, které může designér získat.
<span style="font-size: 24px; color: rgb(163, 143, 132);">Co je Compasso d'Oro / Zlatý kompas?</span>

Co je Compasso d'Oro / Zlatý kompas?

Compasso d'Oro v přímém překladu znamená "Zlatý kompas" a Compasso d'Oro je jedno z nejprestižnějších ocenění za design na světě. Toto ocenění bylo založeno v roce 1954 Italskou asociací průmyslového designu (ADI) s cílem propagovat nejlepší italský průmyslový design a ocenit vynikající výsledky v této oblasti. Od svého vzniku se Compasso d'Oro stalo měřítkem pro designéry a výrobce na celém světě.
 
Ocenění Compasso d'Oro se uděluje výrobkům, projektům a designovým koncepcím, které vykazují výjimečnou kvalitu, inovaci a udržitelnost. Odborná porota hodnotí každý návrh na základě řady kritérií, mezi něž patří originalita, funkčnost a estetická hodnota. V průběhu let se cena rozšířila o nové kategorie, jako je komunikační design, design služeb a sociální design.
 
Jedním z charakteristických rysů ceny Compasso d'Oro je její přísný výběrový proces. Porota složená z designérů, architektů a dalších odborníků ve svých oborech hodnotí každý návrh na základě řady kritérií, mezi něž patří technická inovace, dopad na životní prostředí a společenská odpovědnost. Hodnocení je důkladné a nestranné, což zaručuje, že oceněny budou pouze ty nejlepší návrhy.

Obrázek: Originální Fiat 500 v ulicích Říma. Autor snímku: Jean-Pol Grandmont. Licence: Creative Commons 3.0
Získání ocenění Compasso d'Oro je pro designéry a výrobce významným úspěchem. Zlatý kompas je důkazem dobré práce designéra, jeho kreativity a oddanosti kvalitě - a zisk prestižního ocenění se slaví nejen v Itálii, ale i na celém světě, protože váš design se stává symbolem dokonalého designu. Mezi nejznámější vítěze ceny Compasso d'Oro patří například Alfa Romeo Brera a Giulia, skútr Vespa, psací stroj Olivetti nebo kávovar Alessi.
 
Cena Compasso d'Oro slouží také jako platforma pro propagaci hodnoty designu a jeho role při zlepšování lidského života. Slavnostního předávání cen se účastní významné osobnosti světa designu a vítězné návrhy jsou prezentovány na výstavách a v publikacích. Toto zviditelnění pomáhá zvyšovat povědomí o významu designu a jeho potenciálu řešit sociální a environmentální výzvy.

Image: Design v České republice je jedním z nejvýznamnějších projektů v oblasti designu: Písařský stroj Olivetti, který navrhl Nizzoli Marcello. Obrázek: Museoscienza.org. Licence: Creative Comons 4.0.
<span style="font-size: 24px; color: rgb(163, 143, 132);">Příběh Compasso d'Oro</span>

Příběh Compasso d'Oro

Ocenění Compasso d'Oro bylo založeno v roce 1954 a mělo stejný účel jako německá cena iF Design Award: propagovat a zdokonalovat techniky designu a úroveň italského designu, ale také zvyšovat povědomí o všem, co Itálie po válce navrhla. Není žádným tajemstvím, že Itálie je zemí designu. Italský design je oslavován již po staletí a tato země je zodpovědná za některé z nejinovativnějších a nejnápaditějších návrhů, pokud jde o módu, interiéry a architekturu. Ať už si vzpomenete na oblečení, auta, lampy nebo hodinky, je zaručeno, že za některými z nejikoničtějších návrhů stojí Ital - vzpomeňte si na Gucci, Armani, Versace - Ferrari, Lamborghini, Alfa Romeo - Flos, Artemide, Luceplan - Panerai, Fendi, Breil - proto se La Rinascente, sdružení italských obchodů s luxusním zbožím, designér Alberto Rosselli a architekt Gio Ponti zaměřili na šíření ducha italského designu již v roce 1954, kdy vynalezli zlatý kompas.

Obrázek: Architekt Gio Ponti v 50. letech 20. století s návrhem pod paží. Licence: Copyright zastaralý.
Zlatý kompas byl vybrán proto, že představuje přirozenou dokonalost přírody. Samotná cena a logo ceny vycházejí z kompasu, který v roce 1893 navrhl Adalbert Groeninger, aby v přírodě našel zlatý řez - kdy nejmenší dílek na přímce souvisí s největším dílem, stejně jako největší dílek souvisí s celou přímkou, jak si pamatujeme z hodin geometrie.  

Od počátku věků navrhovali Italové siluety, které ohromovaly a šokovaly zbytek světa - od Pantheonu v římských dobách po velké renesanční malíře a od benátských sklářů po Bruna Sacca, který změnil automobilový průmysl, když v roce 1974 usedl na konec vysokého stolu v designovém oddělení Mercedesu. Pro sdružení prodejen La Rinascente a architekty tedy nebylo žádnou samozřejmostí, že italský designový tah udrží šroubek ve vodě - a že se italský designový tah bude i nadále inspirovat svým nápaditým přístupem.

La Rinascente hostila ceny deset let až do roku 1964, kdy přehlídku převzalo sdružení průmyslových designérů Associazione per il Disegno Industriale (ADI). Za ADI stáli mimo jiné bratři Castiglioniové, které my v Lampmasteren známe zejména díky Achille Castiglioni, který skvěle spolupracoval s Flosem. Od svého vzniku bylo ocenění Compasso d'Oro uděleno přibližně 300 návrhům - a proto se nejedná o ocenění, které by viselo na stromech.



ADI Design Museum v Miláně se zlatým kompasem na okně vpravo. Obrázek: Delo 99, Creative Commons 4.0. Licence.

Svítidla, která získala ocenění Compasso d'Oro

Jak již bylo zmíněno, získat Zlatý kompas není snadné - proto je seznam vítězů lamp poměrně krátký. Za posledních deset let zvítězilo pouze šest svítidel z našeho sortimentu - ale i to jsou svítidla, která se v jinak mimořádně konkurenčním poli skutečně prosadila. Níže upozorňujeme na několik svítidel, která svému designérovi a výrobci získala ocenění Compasso d'Oro:
.
2022 - Opasek od společnosti Flos by Ronan & Erwan Bouroullec

2022 - Opasek od společnosti Flos by Ronan & Erwan Bouroullec

Pokud je něco skutečně charakteristické pro italský designový styl, pak je to hravost a nápaditost - a přestože designéři, kteří stojí za touto lampou, jsou Francouzi, dokázali tuto lampu Flos povýšit na něco, co překračuje národní hranice a to, co je typické.

Bratři Ronan a Erwan Bouroullecovi již dříve spolupracovali mimo jiné se společností Vitra, ale právě jejich spolupráce s ikonickým italským výrobcem designových lamp Flos jim vynesla ocenění Compasso d'Oro.

Ocenění získali za svou lampu Belt; lampu, která si vypůjčila inspiraci z módního průmyslu, neboť připomíná pásek. Dlouhý přívěsek visí ze stropu ve velkých přezkách a snadno si lze představit, že tento model zdobí špičkové módní obchody a designérská studia. Lampa se dodává v několika odstínech, a pokud investujete do svítidla Belt od společnosti Flos, získáte designový kousek, který vybízí k obdivu.

Podívejte se na Belt zde!
2020 - Aranžmá z Flosu od Michaela Anastassiadese

2020 - Aranžmá z Flosu od Michaela Anastassiadese

"Zařiďte si, co chcete," píše se na webových stránkách Flos, když kliknete na sérii lamp, která v roce 2020 získala další Zlatý kompas italské značky designového osvětlení.

Když vstoupíte na stránky, zeptají se vás, jak vysoký strop máte doma, zda chcete, aby lampa visela volně, nebo nad stolem, a zda chcete povrchovou nebo na strop připevněnou stříšku. Po zadání se vám představí mnoho tvarů, které můžete sestavit. Možností je mnoho a kombinace se zdají být nekonečné.

Je těžké vysvětlit, co přesně Arrangement Lamp je - ve zkratce jde o lampu, kterou si sami vytvoříte skládáním různých geometrických tvarů -, ale tento model si nejlépe vyzkoušíte sami.

Navštivte webové stránky společnosti Flos zde, a kupte si lampy zde!.
2016 - OK od společnosti Flos, Konstantin Grcic

2016 - OK od společnosti Flos, Konstantin Grcic

Pokud znáte italský design lamp, pravděpodobně znáte Achille Castiglioniho - a pokud znáte Achille Castiglioniho, pravděpodobně znáte Parentesi. Někdo říká, že na klasiku se nesahá, ale to jsou lidé, kteří nikdy neviděli lampu OK.

Díky světelnému zdroji uprostřed zavěšenému na drátu je jasně vidět, že OK je příbuzná s Parentesi. Designér Konstantin Grcic aktualizoval klasický Castiglioniho model o kulatý opalizovaný světelný zdroj, který se stejně jako originál může pohybovat nahoru a dolů po drátu a otáčet se. OK je k dispozici ve třech krásných odstínech.

Podívejte se na OK od společnosti Flos zde!
2016 - Výstup z Luceplanu od Daniela Rybakkena

2016 - Výstup z Luceplanu od Daniela Rybakkena

Společnost Luceplan, kterou v roce 1978 založili Riccardo Sarfatti, Paolo Rizzatto a Sandra Severi, je známá dlouhým a velmi působivým portfoliem svítidel, z nichž vyzařuje osobitost, inspirace a představivost. Inovační energie proudí volně a společnost, která stojí mimo jiné za řadami svítidel Costanza, Mesh a Illan, je dnes jednou z nejznámějších italských designových značek.

Když se italský gigant setká s kreativní norskou duší, jako je Daniel Rybakken, vznikne kouzlo. Ascent není obyčejná stolní lampa. Není v ní nic samozřejmého a designérovi se podařilo vytvořit něco jedinečného, co stojí samo o sobě. Nové pojetí klasické stolní lampy.

Ascent si můžete prohlédnout zde!
2014 - Counterbalance od Luceplan od Daniela Rybakkena

2014 - Counterbalance od Luceplan od Daniela Rybakkena

Atmosféra u stolu Luceplanu a Daniela Rybakkena na slavnostním předávání cen Compasso d'Oro v roce 2014 byla rozhodně dobrá, protože norský designér a italská designová značka obdrželi zlatý kompas za nádherný model Counterbalance.

Counterbalance je řada svítidel, která, jak krásně napovídá název, využívá protiváhu k vyvážení hlavy svítidla ze stěny, kde je svítidlo instalováno. Kolekce svítidel klade obrovský důraz na drobné detaily a při pohledu na krásnou siluetu je znát, že byl každý detail promyšlen. Kromě tří nástěnných svítidel v různých odstínech je lampa k dispozici také jako stojací lampa.

Podívejte se na celou sérii zde
2011 - Hope by Luceplan Francisco Comez Paz a Paolo Rizzatto

2011 - Hope by Luceplan Francisco Comez Paz a Paolo Rizzatto

Smíchejte Luceplana, Paze a Rizzatta a získáte výbušnou kombinaci. Tito dva designéři a italská značka Luceplan to dokázali v roce 2011, kdy ve spolupráci vytvořili Hope: party zavěšenou u stropu, která vybízí ke konverzaci a diskusi o designu a jeho významu. Lampa v duchu Compasso d'Oro.

Lampa využívá nerezovou ocel, polykarbonát a Fresnelovy čočky k vytvoření svého jedinečného výrazu a neexistuje žádná jiná lampa, která by se podobala těm, které se nacházejí v sérii Hope. Lampa má fantastické světlo a vizuální lehkost zabraňuje tomu, aby opulentní vzhled ovládl místnost. Svítidlo Hope je k dispozici jak v malé verzi o průměru 61 cm, tak ve velké verzi o průměru 200 cm.

Podívejte se na Hope od Luceplan zde!