Dánský design - minulost a současnost

Dánský design je populárnější než kdykoli předtím! Dánský design bere svět útokem, a to jak doma, tak v zahraničí, a v oblasti nábytku, doplňků, módy a osvětlení je Dánsko na samém vrcholu! Jaké je však tajemství tohoto úspěchu? Je to stará klasika z dob největšího rozkvětu v 50. letech, která stále drží Dánsko na špici? Nebo jsou to snad nové nastupující značky, které znovu objevily DNA dánského designu a díky obnově a inovacím udržují Dánsko na vrcholu? Pojďme se vrátit v čase a podívat se na dánský design zblízka.

V poválečném období byla opět úrodná půda pro design, vývoj a výrobu. Válečné sevření světa se uvolňovalo, všude vzkvétaly nové iniciativy a tvůrčí síly opět vystupovaly z úkrytů.

Hans J. Wegner, Arne Jacobsen a Poul Henningsen patří k největším jménům té doby a jejich návrhy jsou dodnes nesmírně populární. Tehdy šlo o to vyrábět dobře zpracovaný nábytek, který by byl dostupný široké veřejnosti a vydržel dlouhá léta. Klasiky jako Mravenec, židle ve tvaru Y a Vajíčko byly v té době populární, ale designéři si pravděpodobně nedokázali představit, jakou popularitu budou mít o tolik let později!

Poul Henningsen navrhl svou první populární lampu PH již v roce 1926, ale teprve lampa PH5, vyrobená v roce 1958, se stala pojmem. Lampa měla okamžitý úspěch díky svému revolučnímu tvaru stínidla, které vytvářelo úžasné a nevídané světlo! Dánský design se stal synonymem modernismu a funkcionalismu, který byl velmi populární v poválečném období, kdy byla potřeba obnovy a jednoduchosti. Dnes jsou LampyPH velmi oblíbené a visí v nespočtu dánských domácností.

Známé, ručně vyráběné dřevěné figurky Kaye Bojesena jsou dnes ve většině dánských domácností a díky svému dobromyslnému výrazu a vysoké kvalitě se dostaly i do zbytku světa! Kaj Bojesen navrhl opičku jako věšák do dětského pokoje a od té doby do kolekce přibylo mnoho dalších zvířátek a figurek.

Modrá a bílá obvykle není synonymem pro Dánsko, ale v tomto případě tomu tak je! Královská Kodaň je šíleně populární a díky krásnému designu a vysoké kvalitě se hromady královského porcelánu prodávají po celém světě!

Ale zpět k lampám! Mnoho skvělých designérů minulosti i současnosti má ve svém životopise jednu nebo více skvělých designových lamp a o několika velikánech si můžete přečíst právě zde.
Le Klint je dánská společnost, které se podařilo vytvořit krásné a nadčasové lampy. Při výrobě stínidel Le Klint stále používá staré dobré řemeslo a zručné a šikovné skládací dívky skládají stínidla s velkou přesností.

Za prvním křížově skládaným stínidlem stojí architekt Peder Vilhelm Jensen-Klint. Navrhl kameninovou petrolejovou lampu, ale potřeboval stínítko. Vynalezl křížově skládané stínidlo, které se začalo vyrábět až o 40 let později.

Jeho syn, Tage Klint, stál za supím límcem, který přidal k původním stínidlům. Důležitý a zásadní detail, který je dodnes součástí klasického designu. Navrhl také mnoho svítidel z řady Le Klint. O deset let později převzal jeho vedení syn Jan Klint. Byl to velmi vizionářský podnikatel a byl to on, kdo založil nadaci, která od roku 1972 řídí společnost Le Klint. Učinil tak proto, aby ochránil své zaměstnance, a nadace nyní podporuje bývalé zaměstnance, designéry a architekty.

Třetí syn, Kaare Klint, který byl architektem, řemeslníkem a designérem, a to zkušeným a velmi uznávaným, měl velký vliv na dánské nábytkářské umění obecně. Z jeho talentu těžila společnost Le Klint a v roce 1944 navrhl "ovocnou lucernu" (Le Klint 101), která je dodnes jednou z nejprodávanějších lamp Le Klint.

Prohlédněte si naši nabídku svítidel Le Klint zde!Bláznivý a nakousnutý šílenou paletou barev - to byly jen některé z výrazů, kterými se na počátku 60. let označoval návrhář Verner Panton před širokou veřejností. V době, kdy dominovali designéři jako Arne Jacobsen a Hans Wegner, kteří používali přírodní materiály a jednoduchý design, bylo zaměření Vernera Pantona na umělé materiály a rychlou výrobu na svou dobu nevídané a Verner Pantonův cíl dodat světu více barev uspěl.

Verner Panton navrhoval pokoje, lampy a nábytek - vše ve stejném bláznivém barevném schématu a designovém jazyce. Nejznámější je Pantonova židle, která byla prvním kusem nábytku vyrobeným z lisovaného kusu a získala celosvětové uznání.

Kapitolou samou pro sebe jsou také lampy! Verner Panton navrhl nepřeberné množství svítidel, mezi něž patří Globe, Fun, Panthella, Flowerpot, Moon, Spiral a Wire.

Naši nabídku svítidel navržených Vernerem Pantonem najdete zde!Arne Jacobsen se narodil v roce 1902 a v roce 1924 získal titul architekta. Po ukončení studia nastoupil v roce 1927 na Akademii výtvarných umění v Kodani. Myšlení Arne Jacobsena bylo novátorské a hluboce ovlivněné jeho architektonickým zázemím, a tak se na škole rychle zařadil mezi mladé naděje.

Ve 30. letech 20. století se Arne Jacobsen skutečně prosadil a zrodil se zcela nový styl, mezinárodní funkcionalismus, v jehož čele stál Arne Jacobsen. V následujících letech navrhl Arne Jacobsen nespočet domů doma i v zahraničí, všechny se stejným jednoduchým, funkcionalistickým a moderním výrazem. Mezi ikony navržené Arne Jacobsenem patří mimo jiné radnice v Rødovre, Národní banka a radnice v Aarhusu.

V padesátých letech se Arne Jacobsen věnoval také designu nábytku a osvětlení, výsledkem čehož byly lampy AJ, Royal, Eklipta a Bellevue.

Svítidla navržená Arne Jacobsenem najdete zde!Jedním z nových dánských designérů je Tom Rossau. Návrhář samouk, který v nejlepším pohádkovém stylu začal svou kariéru ve sklepě domu svých rodičů ve Fårevejle. Zpočátku používal stavebnici LEGO a další materiály, které měl po ruce, ale brzy nabral směr a začal vyrábět kožené oblečení. Tom je sám navrhoval a šil, což vedlo k otevření obchodu v roce 1997 v Kodani. Po několika letech už se v obchodě nenavrhovaly jen kožené oděvy a do kolekce přibyly i lampy.

Od roku 2004 pracuje Tom především s přírodní dřevěnou dýhou, což vyústilo v několik velmi krásných lamp! Zpočátku byly tyto lampy k dostání pouze ve starém obchodě na Istedgade v Kodani, ale v roce 2006 byly lampy TR4, TR5, TR6 a TR7 představeny širšímu publiku na kodaňském veletrhu nábytku, kde TR7 získala "Cenu diváků".

Lampy Toma Rossaua najdete zde!Designovou společnost Normann Copenhagen založili v roce 1999 Jan Andersen a Poul Madsen. Společnost sídlí v Østerbro v Kodani a navrhuje nábytek, textil, svítidla a bytové doplňky. Společnost začínala jako malá s několika málo výrobky, ale po finanční krizi si oba majitelé uvědomili, že je třeba rozšířit sortiment, aby se Normann Copenhagen více prosadil v obchodech.

Od otvíráku na konzervy za 20,- DKK až po pohovku za 24 000,- DKK - sortiment je široký a každý si v něm najde něco pro sebe. Normann se také velmi výrazně věnuje designu svítidel a díky svítidlům Amp, Bell, Norm 69 a Ikano se prosadil ve světě designových svítidel.

Vynikající nabídku značky Normann Copenhagen najdete zde!
Dánský design stále dokáže překvapit a udržet se na špičce v oblasti nábytku, osvětlení a architektury, a proto je značka "Made in Denmark" něčím, na co můžeme být hrdí a co zažívá velký růst! Jak starým klasikům, tak novým talentům v oblasti designu se dařilo a daří šíleně dobře a budoucnost vypadá jasně - dánský design je a vždy byl jistým vítězem!