iF Design Awards - Podívejte se na oceněné lampy zde!

iF DESIGN AWARDS

Podívejte se na lampy, které získaly německou cenu zde!

If Design, založená v roce 1953, je celosvětovým symbolem špičkového designu. iF Design je německá instituce, která byla původně založena s cílem upozornit na vše, co je dobře navrženo - dnes je však tato instituce stejně dobře známá díky svému prestižnímu ocenění, které každoročně uděluje odborná porota. Níže se můžete dozvědět více o tom, co je to iF - a která svítidla v průběhu let toto prestižní ocenění získala!
Příběh iF Design

Příběh iF Design

Na trh je uveden první Mercedes třídy E, do německé ústavy je zapsána rovnost mužů a žen před zákonem a 16. a 17. června se na východ od hranic v Berlíně koná obrovské lidové povstání, které se rozšíří do většiny NDR a v západním Německu se stane státním svátkem až do roku 1990.
 
Ve Spolkové republice Německo se píše rok 1953 a důsledky války jsou stále cítit - zejména v NDR, ale i na západ od železné opony. Německý průmysl, v lepším případě stagnující a v horším rozbombardovaný, se snaží prosadit jak v Německu, tak v zahraničí.
 
O šest let dříve založila britská vojenská vláda v nepoškozené tovární budově na hannoverském předměstí Laatzen Hannover Messe. Cílem bylo, aby veletrh pomohl ekonomice a průmyslu zotavit se po válce - a aby se Hannover stal novým veletržním městem, protože staré veletržní město, Lipsko, se nyní nacházelo v sovětské části Německa.

Hannover Messe měl obrovský úspěch, na veletrh se sjížděli lidé z celého Německa, aby zde představili nové výrobní prostředky, metody a vynálezy - a co je mimořádné, aby zde vznikla instituce, která by podporovala, zdokonalovala a oslavovala samotný design průmyslových výrobků: tak vznikl iF e.V. - od té doby symbol kvalitního designu.

Odhaduje se, že veletrh navštívilo více než 700 000 lidí z celého světa.

Obrázek: Stánek společnosti Märklin na prvním Hannover Messe, 1947. Bundesarchiv, Bild 183-2005-0808-508 / CC-BY-SA 3.0
iF e.V. je zkratka pro Die Gute Industrieform eingetragener Verein - "Dobrý průmyslový design, zapsaný spolek.
 
Záměrem bylo zaměřit se na design a na vše, co design dokáže - iF chtělo oslavovat dobrý design a iF chtělo šířit znalosti o významu dobrého designu; pro spotřebitele, výrobce i společnost. Die Gute Industrieform se později přejmenovalo na Industrie Forum.
 
Hannoverský veletrh a iF začaly přitahovat mezinárodní návštěvníky a brzy se pověst výrobků s německým designem začala ve světě měnit. Když si dnes představíte něco vyrobeného v Německu, pravděpodobně se vám vybaví čisté, promyšlené linie, odolnost a preciznost - ostatně právě to charakterizuje od 60. let 20. století pravděpodobně nejznámější německé průmyslové odvětví: automobilový průmysl.
 
V průběhu 50. let 20. století rostl západoněmecký HDP až do roku 1960 téměř o 8 % ročně a v 60. letech 20. století získala Spolková republika Německo opět status největší a potenciálně nejvlivnější ekonomické síly v Evropě - což lze částečně přičíst vysoké produkci a vývozu špičkových technologických výrobků s přidanou hodnotou.

Obrázek: Hannover Messe 1947 by Hannover Messe
Co získáte, když vyhrajete cenu iF Design Award?

Co získáte, když vyhrajete cenu iF Design Award?

Pokud budete mít to štěstí, že váš výrobek nebo značka vyhraje uznávanou cenu iF Design, můžete se těšit na čtyři hlavní věci:

 • Potvrzení: Vy, váš design a váš tým kolem vás získáte dokonalý důkaz, že to, co děláte, je správné.
 • Diferenciace: Ocenění vám umožní odlišit se od konkurence.
 • PR příležitosti: Kromě pozornosti, kterou vašemu designu přinese samotné vítězství, získáte od iF také spoustu marketingových materiálů - a iF vám pomůže šířit informace o vašem produktu!
 • Ochrana výrobku: V oboru designu se dozví, co jste vytvořili - a tudíž budou vědět, že jste to udělali jako první.

  K tomu všemu můžete samozřejmě používat logo iF a získáte fyzický certifikát v broušeném hliníku. Vítězové se vybírají v berlínském Friedrichstadt-Palastu na slavnostním večeru, kde se všichni nejlepší světoví designéři sejdou na opulentním večírku na největším divadelním jevišti na světě.

  Image: Friedrich Stadt-Palast, kde se nachází největší divadelní jeviště na světě. Licence: Creative Commons 2.0.
 • <font size="+1">2023 – Blade z Light-Point</font>

  2023 – Blade z Light-Point

  Série svítidel Blade od společnosti Light-Point, navržená studiem F. A. Porsche, získala ocenění iF DESIGN AWARD 2023 za svou preciznost, geometrii a čisté linie. Série se skládá ze dvou válců spojených pohyblivým lineárním jádrem, kde hrají důležitou roli integrované, ale skryté funkce. Všechny panty a kabely jsou součástí konstrukce, a proto jsou neviditelné. Každý prvek byl omezen na svou základní funkci a je přítomen z nějakého důvodu. Proces navrhování nezahrnoval žádné kompromisy a byl cestou k realizaci řady svítidel zaměřených na čistý, jednoduchý a stylový designový jazyk v kombinaci s vynikajícím výkonem.

  Podívejte se na všechna stropní svítidla Blade od společnosti LIGHT-POINT zde
  <font size="+1">2023 – Ambrosia z Marset</font>

  2023 – Ambrosia z Marset

  Ambrosia je flexibilní osvětlovací systém, který začal jako světelná linka, ale vyvinul se v modulární systém, který lze rozšířit a přizpůsobit jakémukoli prostoru. Jeho lineární, jedinečný design, téměř plochý světelný segment, se stal modulárním a asymetrickým, aby vytvořil měkký a překvapivý systém osvětlení. Ambrosia, kterou navrhlo madridské studio Ciszak Dalmas pod vedením Andrey Caruso Ciszak a Alberta Gobbino Dalmase, získala ocenění iF DESIGN AWARD 2023 a byla oceněna za svůj inovativní přístup k osvětlení.

  Podívejte se na celou řadu Ambrosia od společnosti Marset zde
  <font size="+1">2022 – Stojací lampa Signe Hue Gradiant od společnosti Philips Hue</font>

  2022 – Stojací lampa Signe Hue Gradiant od společnosti Philips Hue

  Získejte jedinečné barevné světlo s gradientní stojací lampou Philips Hue Signe od společnosti Philips Hue, která získala cenu iF DESIGN AWARD 2022. Výrobek je navržen s minimálními rozměry a má štíhlý profil, díky němuž je méně nápadný, takže veškerá vizuální pozornost je upřena na samotné světlo. Tato jedinečná stojací lampa je ideální pro proměnu vašeho obývacího pokoje nebo herny v živé prostředí, kde světla tančí, blikají, stmívají se a svítí v rytmu obsahu na televizní obrazovce. A díky dynamickým scénám Signe mění gradient barev v jakékoli scéně a vytváří tak jedinečné efekty, které jsou ideální pro nastavení požadované nálady.

  Podívejte se na obě stojací lampy Signe Hue Gradiant od Philips Hue zde
  .
  <font size="+1">2022 – Squire WiZ Přenosná stolní lampa od společnosti WiZ</font>

  2022 – Squire WiZ Přenosná stolní lampa od společnosti WiZ

  Přenosná stolní lampa WiZ Portable RGB od společnosti WiZ získala ocenění iF DESIGN AWARD 2022 a obohatila tak ekosystém WiZ o nový světelný zážitek. Designéři se zaměřili na poskytování odlišných, ale vzrušujících světelných zážitků pro prostředí osvětlení RGB. Squire představuje světelný efekt "dvou zón", první svého druhu na trhu, který umožňují dvě nezávislá světla RGB, jež lze ovládat samostatně a vytvořit tak jedinečnou světelnou atmosféru. Pečlivě navržený dvouzónový přednastavený světelný efekt navíc pomáhá uživatelům zvolit správné světlo pro správný okamžik.

  Přenosnou stolní lampu Squire WiZ od společnosti WiZ si můžete prohlédnout zde
  .
  <font size="+1">2021 – Edge z Light-Point</font>

  2021 – Edge z Light-Point

  In 2021, Ronni Gol and the rest of Light-Point were able to spice up their office interior in Copenhagen with another aluminum panel from the coveted institution iF Design. The award-winning Edge was praised by the grand jury for being a prime example of the form-follows-function philosophy. The wonderful pendant series is described as state-of-the-art by iF, and the shape in particular excited the experts who choose who wins the awards. The conical shape ensures that the surface under the pendant is perfectly illuminated while a soft, atmospheric light escapes from the top of the lamp. The series is available both as a long table pendant and a round pendant - and the entire series is available in either carbon black or brass.

  Explore all the award-winning models here!
  <font size="+1">2020 – Orbit z Light-Point</font>

  2020 – Orbit z Light-Point

  V roce 2020 získala společnost Light-Point poprvé cenu iF Design Award za své úžasné svítidlo ORBIT. Byla to řada svítidel pro interiér a exteriér, která nakonec cenu získala - a iF vyzdvihuje optické sklo v lampě jako to, co dělá Orbit tak výjimečným. Místo klasického kusu skla použila dánská společnost Light-Point optické sklo podobné tomu, které najdete v brýlích - a to rozptyluje světlo a zvětšuje světelný sloupec lampy. Jakmile lampa Orbit doslouží, lze ji snadno rozebrat a znovu použít, protože je vyrobena z čistého hliníku a skla. Lampa se dodává v široké škále variant, k dispozici je v černé, bílé a růžově zlaté barvě.

  Podívejte se na celou rodinu svítidel Orbit zde!
  <font size="+1">2020 – Sylvestrina z Santa & Cole </font>

  2020 – Sylvestrina z Santa & Cole

  Španělská společnost Santa & Cole, která se zabývá osvětlením, vytváří prvotřídní svítidla již od roku 1985 - a právě v roce 2020 získala její barcelonská pobočka prestižní hliníkovou desku za vytvoření výjimečného designu.

  Pokud znáte vesmír společnosti Santa & Cole, víte také, že tato španělská osvětlovací společnost vždy vytvářela svítidla, která vyzařují teplo a pohodlí - a oceněná Sylvestrina není výjimkou. "Lampa Sylvestrina se dostává na různá místa," napsala o přenosné lampě porota z iF Design a vyzdvihla, že při osvětlování svého okolí není závislá na drátech. Barcelonští designéři Enric Sória a Jordi Garcés skutečně vytvořili lampu, která svým svitem vyzařuje pocit bezpečí, přesně jako staré olejové lampy.

  Podívejte se na Sylvestrinu zde!
  <font size="+1">2019 – Luisa z Prandina</font>

  2019 – Luisa z Prandina

  Pokud znáte Prandinu, víte také, že v jedné disciplíně obzvlášť vynikají - ve sklářství. Společnost vyrábějící lampy založil Ital Sergio Prandina, který experimentoval s novými výrobními postupy a novými tvary prostřednictvím skla foukaného ústy - a právě skleněný výrobek nakonec společnosti Prandina vynesl prestižní ocenění iF Design Award.

  Luisa je spojením tradice a technologie, říká o oceněné lampě porota iF Design - a kromě spojení tradice a technologie je lampa také spojením italské a španělské historie designu. Svítidlo vytvořila společnost Prandina, ale navrhla ho španělská Gauzak - agentura zabývající se produktovým designem s dlouhým a působivým portfoliem svítidel. Lampa je k dispozici v pěti různých povrchových úpravách skla a kovu a jako závěsná i stolní lampa.

  Všechny modely si můžete prohlédnout zde!