Jak zdobíme domácnost světly?



JAK ZDOBÍME DOMÁCNOST SVĚTLY?


V Lampemesteren se denně setkáváme s tím, jak obtížné může být najít osvětlení, které vyhovuje vašim přáním a potřebám. Zamilujete se do lampy a koupíte si ji, ale doma nevypadá vůbec tak, jak jste si představovali. Pokud to poznáváte a souhlasně pokyvujete hlavou nad zoufalstvím při hledání vhodného osvětlení pro váš domov, zde je několik pravidel, která vám pomohou učinit správné rozhodnutí!"
Navrhujte místnosti ve "světelných vrstvách"
Při návrhu osvětlení pracujeme s konceptem "světelných vrstev", což je jinými slovy koncept návrhu s více světelnými zdroji, které poskytují místnosti různé světlo. Při vrstvení místnosti pracujete s okolním, rozptýleným okolním světlem, zónami přímějšího funkčního světla a doplňkovými bodovými světelnými body.

Difuzní okolní světlo je světlo, které obklopuje celou místnost. Může pocházet z oken, osvětlených stěn, které odrážejí světlo, nebo z lampy, kde je zdroj světla stíněný a lampa vyzařuje světlo do všech směrů.

Zóny přímého funkčního světla jsou větší plochy a místa v místnosti, která jsou osvětlena více než zbytek místnosti. Takové svítidlo můžete mít například nad kuchyňskou linkou, jídelním stolem nebo v čtecím koutku.

Spotlight vzniká, když jsou na tmavých místech umístěny malé zdroje světla. Může to být malá stolní lampa uvnitř policového systému, svíčky na parapetu nebo jedno závěsné světlo v rohu, kde je zdroj světla viditelný.

Pozitivně nás stimuluje, když použijeme všechny tři typy osvětlení v jedné místnosti. Níže jsme nastínili několik příkladů, které ukazují vícevrstvý design interiéru.
Před nákupem proveďte rychlý odhad osvětlení
Provést 100% přesný výpočet osvětlení je poměrně složité a bez správných nástrojů to nelze. Je však možné provést rychlý odhad toho, zda světlo poskytne požadované množství světla.

První věc, na kterou je třeba se zaměřit, je světelný tok svítidla. Ten najdete v technických specifikacích svítidla. Zde se jedná o hodnotu "lumen" (zkráceně lm), která popisuje množství světla. Pokud znáte pouze světelný zdroj (žárovku), který chcete použít, najdete světelný tok světelného zdroje pod technickými specifikacemi světelného zdroje.

Pokud používáte halogenové světelné zdroje, můžete zhruba předpokládat následující:
15 W = 140 lumenů
25 W = 250 lumenů
40 W = 470 lumenů
60 W = 800 lumenů
75 W = 1050 lumenů
100 W = 1520 lumenů

Kromě lumenů musíte znát i své potřeby osvětlení. Je to úkolové osvětlení nebo útulné podsvícení, které chcete v zamýšleném prostoru? Existují specifikace, které vás mohou nasměrovat k tomu, kolik světla je například "úkolové osvětlení". Tyto specifikace se udávají v jednotce lux (zkráceně lx). Lux je jednotka lumen/m2.

Pracovní osvětlení = cca 500 lx
Všeobecné tlumené osvětlení místnosti = cca 200 lx


Jako poslední detail je třeba znát velikost místnosti nebo velikost plochy, podle toho, zda chcete vypočítat osvětlení například jídelního stolu, nebo třeba obývacího pokoje jako celku.

Jakmile znáte světelný tok (lm) svítidla, vaše potřeby osvětlení (lx) a velikost osvětlované plochy (m2), můžete pomocí níže uvedeného vzorce výpočtem tam a zpět určit, které svítidlo nebo kolik svítidel potřebujete pro své konkrétní potřeby.

lm = lx * m2
Pro přehlednost jsme vypočítali dva příklady:

Obývací pokoj
Máte obývací pokoj o rozloze 20 m2 a chtěli byste mít celkové osvětlení místnosti přibližně 200 lx, takže můžete použít vzorec pro výpočet, kolik lumenů potřebujete. Výpočet bude vypadat následovně:

200 lx * 20 m2 = 4000 lm

To znamená, že ke správnému osvětlení obývacího pokoje potřebujete 4000 lm. Těchto 4000 lm lze snadno rozdělit do několika svítidel. Pokud se budete řídit tipem číslo 1, bylo by dobré rozdělit 4000 lm mezi různé typy světelných zdrojů. Například můžete mít skleněné závěsné svítidlo, které rozptyluje světlo do všech stran, o výkonu přibližně 1500 lm, stolní lampu v knihovně o výkonu přibližně 300 lm a dvě stojací lampy, každou o výkonu přibližně 1100 lm.


Jídelní stůl
Budete chtít vědět, kolik světel potřebujete ke správnému osvětlení jídelního stolu. Váš jídelní stůl má přibližně 2 m2 a u jídelního stolu chcete dobré pracovní osvětlení o intenzitě přibližně 500 lx. Výpočet by v tomto případě vypadal následovně:

500 lx * 2 m2 = 1000 lm

To znamená, že svítidlo nebo svítidla musí dohromady poskytovat světelný tok 1000 lm. To, zda je tento tok rozložen na tři svítidla o výkonu přibližně 300 lm nebo na jedno samostatné svítidlo o výkonu přibližně 1000 lm, nemá pro splnění potřeby osvětlení velký význam.
Zajistěte, aby stěny odrážely světlo a pozvedly místnost
Třetí tip je vlastně velmi jednoduchý, ale většina lidí na něj pravděpodobně nemyslí. V podstatě všechny povrchy odrážejí určitou část světla, které na ně dopadá. Světlé povrchy odrážejí více světla než tmavé povrchy. Bílé povrchy, ať už matné nebo lesklé, odrážejí více než 90 % světla, které na ně dopadá. To poskytuje skvělou příležitost použít větší světlé povrchy jako zdroje světla v místnosti.

Konkrétně můžete vytvořit klidné nepřímé světlo tím, že osvětlíte stěny, místo abyste si mysleli, že potřebujete osvětlit plochu. Máte-li například v obývacím pokoji tmavý kout, je dobré zvolit stojací lampu, která poskytuje světlo směrem nahoru (up-light). Využijete tak jak světlou plochu stropu, tak i dvě okolní stěny. Tím se místnost zvětší, aniž by vás oslňovala. Zároveň byste se vyhnuli vytvoření reflektoru směrem dolů do rohu, který byste zažili s lampou svítící pouze směrem dolů (down-light).

Modernějším řešením, které rovněž pracuje s nepřímo odraženým světlem, je použití plošných bodových svítidel, která jsou nakloněna tak, aby soustředila světlo přímo na stěny. To může být dobré řešení v úzké chodbě, protože otevře šířku chodby, aniž by oslňovalo nebo jakkoli zaplňovalo místnost.