Ocenění za design

Největší časopisy o bydlení a designu v zemi již mnoho let oceňují design, který ve svém oboru dosáhl něčeho výjimečného, v rámci prestižního ocenění Design Awards. To nejlepší z dánského designu je oslavováno v rámci slavnostního večera, kdy se ve vzduchu vznáší radost a všichni netrpělivě očekávají, kdo bude vyhlášen nejlepším designérem roku ve svých kategoriích. Slavnostní předávání cen je přehlídkou dánského designu a svědectvím o kreativitě, která v Dánsku existuje.
 
Ceny za design se poprvé konaly v roce 2013 a od té doby jsou každoroční událostí. Slavnostní předávání cen je uznáním a oslavou toho nejlepšího v oblasti designu a ceny se udělují v kategoriích Designér roku, Kreativec roku, Nábytek roku, Design roku, Comeback roku, Lampa roku, Zelený nápad roku a Inovace roku.
 
Vítěze Danish Design Awards vybírá porota složená z odborníků a profesionálů v oblasti designu a architektury. Porota hodnotí předložené návrhy designu na základě řady kritérií, mezi něž patří originalita, funkčnost, udržitelnost a estetika. Ocenění je uznáním kreativity a řemeslné zručnosti potřebné k vytvoření krásných a funkčních designových předmětů. Je to také způsob, jak zdůraznit význam dánského designu na světové scéně a ukázat, že Dánsko je stále vedoucí zemí v oblasti designu a architektury.
 
Danish Design Awards je událost, na kterou by se měli těšit všichni milovníci designu. Je to příležitost vidět to nejlepší z dánského designu a oslavit talentované designéry a tvůrce, díky nimž je Dánsko přední zemí v oblasti designu. Níže si můžete prohlédnout všechna svítidla, která v průběhu let zvítězila.

Vítězné lampy

Vítěz ceny za design 2023

Porotci popisují letošní lampu jako design, který se sice vizuálně podobá předchozím konceptům, ale zdokonaluje se a optimalizuje v souladu s moderní estetikou a aktuálně dostupnou technologií. Lampa je praktická a řeší specifické potřeby osvětlení tím, že dokáže nasměrovat světlo přesně do požadovaných směrů a zároveň je nastavitelná pomocí funkce stmívání, aby se přizpůsobila různým situacím. Vyzařuje pocit pokory, soustředěnosti a dokonalé elegance a představuje poctivost a upřímnost, která přesahuje rámec stávajícího.

Všechna svítidla řady MS od Mette Schelde pro Fritz Hansen najdete zde.

Vítěz ceny za design 2022

Svítidlem roku 2022 se stalo nádherné svítidlo OneLine, které pro Fritz Hansen navrhl Kasper Kjeldgaard. Tato tenká, vzdušná lampa zvítězila jak pro svůj funkční design, tak pro svou úžasnou estetiku - a pokud lampu OneLine uvidíte naživo, snadno pochopíte, proč zvítězila. Lampa je k dispozici ve třech odstínech a lze ji otáčet o 360 stupňů, aby osvětlovala přesně to, co chcete.

Chcete-li se dozvědět více, můžete si zde prohlédnout všechny tři barvy, ve kterých se lampa OneLine dodává!

Vítěz ceny za design 2021

V roce 2021 zvedla dánská designová společnost Louis Poulsen nad hlavu trofej Design Awards za spolupráci s designérkou Annou Boysen na krásném svítidle Moonsetter. Bystrý čtenář si pravděpodobně všimne, že Moonsetter mu zní povědomě - a pokud jste viděli televizní pořad "Příští dánská klasika" na DR, pravděpodobně víte, že Moonsetter v roce 2020 zvítězil v soutěži tohoto pořadu a skutečně se stal příští dánskou klasikou, když jej vyrobila společnost Louis Poulsen. Pokud se chcete dozvědět více o svítidlech, která jsou "slavná z televize", můžete si přečíst náš článek Slavná svítidla zde!

Podívejte se na lampu Moonsetter zde!

Vítěz ceny za design 2019

Atmosféra u stolu Louise Poulsena a Christiana Flindta byla bezpochyby bouřlivá, když bylo oznámeno, že jejich úžasné nástěnné svítidlo Flindt získalo trofej - a přestože dánská designérská společnost Louis Poulsen získala cenu za design již dříve, podruhé to není o nic méně slavnostní. Krásná venkovní lampa je k dispozici v mnoha velikostech a variantách.

Flindt si můžete prohlédnout zde!

Vítěz ceny za design 2018

Jednoduchá, minimalistická silueta, dobré světlo a vyvážená a precizní estetika. Není třeba mnoho, abychom pochopili, proč Muuto a Jens Fager získali za svou znamenitou lampu Tip cenu za design 2018. Lampa je k dispozici jako stolní, stojací a nástěnná lampa a dodává se v šedé, bílé a měděně hnědé barvě.

Všechny varianty lampy Tip si můžete prohlédnout zde!

Vítěz ceny za design 2017

Když se v roce 2017 dostala značka Yuh na pulty obchodů s lampami, jednalo se o designovou revoluci, která v mnoha ohledech porušovala designové tradice, stejně jako je respektovala. Yuh, vyslovováno "You", se vyznačuje krásným otočným stínidlem a neuvěřitelně čistým a precizním designem, který jistě potěší diváka na dlouhá léta dopředu. Za lampou stojí designérské duo Gamfratesi a Louis Poulsen.

Uvidíte Yuhůa zde!