Slavné lampy



SLAVNÉ LAMPY


V Lampemesterenu máme nepřeberné množství světoznámých, ikonických a klasických designů z celého světa, které obstály ve zkoušce času, získaly kultovní status a stále nacházejí své místo v domácnostech po celém světě - ale jak se staly tak známými a oblíbenými napříč generacemi a hranicemi států? Samozřejmě, že mimořádný design, výjimečné řemeslné zpracování a vynikající materiály mluví samy za sebe - ale dnes máme zcela nový způsob, jak šířit informace o jedinečném designu. Audiovizuální média velmi výrazně poznamenala 21. století, zejména zábavní průmysl vytváří více obsahu než kdykoli předtím, takže se týden co týden setkáváme s obyčejnými lidmi, kteří umí zpívat, kreslit, péct, navrhovat nábytek a mnoho dalšího. Právě zde se stal obrovským hitem pořad jako "Další klasika Dánska" z televizní produkce, který lidem umožňuje nahlédnout do toho, jak se pět úžasných designérů nábytku pokouší vytvořit klasický nábytek, který má potenciál stát se celosvětově úspěšným - a právě o návrzích z tohoto populárního pořadu se dozvíte více v tomto článku!

MOONSETTER - ANNE BOYESEN

Kromě vítězství v soutěži "Další klasika Dánska" v roce 2020 získala sochařská lampa Moonsetter v roce 2021 cenu za design "Lamp of the Year". Moonsetter je však více než jen krásná stojací lampa. Působí jako světelná socha, která ovládne místnost a dodá jí stylový a elegantní vzhled. Jednoduchá, ale výjimečná lampa z pochromovaného hliníku má otočný disk, který odráží světlo ze zabudovaného LED zdroje. Disk lze otáčet o 360° kolem vlastní osy a po stranách má dvě různé povrchové úpravy. Bílá strana vyzařuje do místnosti měkké a rozptýlené světlo, zatímco chromovaná strana odráží světelné panely a vytváří tak zcela odlišný vzhled.

O tom, že Moonsetter je rozená klasika, svědčí skutečnost, že se na spolupráci s Boysenem při výrobě této krásné lampy dohodl sám Louis Poulsen. Zpočátku bylo v dánských obchodech od října 2021 uvedeno do prodeje 100 kusů lampy Moonsetter, poté následovala další limitovaná série 100 lamp, každá s vlastním pořadovým číslem. Teprve poté byla lampa Moonsetter uvedena do sériové výroby.

Podívejte se na krásnou stojací lampu Moonsetter zde!

MUSLING - AHM&LUND

Stylový Musling získal první místo v kategorii "Lampy". Po skončení programu zahájili designéři Ahm & Lund, kteří za lampou stojí, spolupráci se společností Fritz Hansen, která se rozhodla uvést krásný závěs do výroby.

Lampa porotce nadchla; "Je to, jako byste ji už někdy viděli, ale neviděli. Především vás zarazí, jak je krásně vyrobená, a pak to, že něco umí - dá se nastavit - můžete si trochu změnit rozptyl světla, a je to opravdu dobře vymyšlené." Shodli se, že lampa je neuvěřitelně přesvědčivá; "Je to v mnoha ohledech neuvěřitelně dobře odlitá lampa, opravdu dobře zpracovaná a s fantastickým nápadem, takže nás také velmi nadchla.".

Co se týče formy, designéři se při navrhování lampy nechali vést světlem. Vznikly tak zajímavé odkazy na klasický design, ale zároveň je lampa zcela svá. Design lampy je inspirován mušlemi v přírodě a skrývá v sobě klenot; světlo! Když je skořápka zavřená, vydává do místnosti obecně příjemné světlo o 360 stupních. Když je mírně otevřená, vytváří nad jídelním stolem kužel světla, aniž by oslňovala.

Podívejte se na úžasnou lampu Musling ve dvou velikostech zde!.

CALEO - RIKKE FROST

"Příští klasika Dánska" je program, v němž se pět talentovaných designérů utkává v šesti různých kategoriích designu. Interpretováno bylo mimo jiné křeslo, pohovka a v neposlední řadě lampa a v rámci každé kategorie byl nalezen vítěz. Jedním z úkolů bylo vytvořit krásnou lampu, která by mohla viset nad jídelním stolem. Dánsko již má světoznámé lampy od PH, Le Klinta a Vernera Pantona, takže bylo třeba naplnit velké boty. Navzdory obtížnosti byla úroveň vysoká a Rikke Frost obsadila se svým Caleo skvělé druhé místo.

Její lampa má potenciál stát se skutečnou klasikou - reinterpretací stínidla. Jmenuje se "Caleo", což je latinský výraz pro "zdůraznit" a odkazuje na ručně vytvořené hnědé značky, které zvýrazňují záhyby lampy. Porotci byli přívěskem nadšeni a popsali ho jako "Šíleně krásný. Velmi pěkné s těmi záhyby a způsobem, jakým jste je seřadili, aby bylo lépe cítit, kde se lámou. A když na něj dopadá světlo, tak se opravdu vyjímá. Je to opravdu přesvědčivé". Navzdory krátkému času na splnění úkolu se Rikkemu podařilo vytvořit inovativní lampu, která zároveň zahrnuje známé prvky Le Klint.

Na denní bázi vede společnost Rikke Frost Design, kde spolupracovala se společnostmi jako Tempur, Skagerak, Warm Nordic, Cane-Line a nyní může na seznam přidat i Le Klint. Po skončení programu se společnost Le Klint rozhodla uvést lampu do výroby a přidat do série dva menší přívěsky. Krásné plisé je skládané ručně a vyzařuje vysokou kvalitu - snadno zapadá do sortimentu Le Klint, který je známý svými plisovanými stínidly a kvalitním řemeslným zpracováním. Přívěsek je vyroben s velkým respektem k tradičnímu dánskému designu a je vysoce dekorativní lampou - jak při rozsvícení, tak při zhasnutí. Vysoce kvalitní výraz je doplněn lněnou šňůrou a kovovým závěsem bronzové barvy. Elegantní, exkluzivní, krásné a v neposlední řadě klasické!

PATRONE - THORUP COPENHAGEN

Kromě prvního a druhého místa v pořadu se soutěžící Kasper Thorup dočkal úspěchu také v osvětlení. Ne však se svou klasikou z programu, kde také ukázal jistý talent v designu svítidel.

V roce 2017 Kasper založil vlastní značku nábytku pod názvem Thorup Copenhagen. S důsledně stylovým výrazem, surovými materiály a minimalistickým smýšlením vytváří nábytek s odvážným pohledem na skandinávský design. V roce 2019 rozšířil svou kolekci o čistý a jednoduchý Patrone. Válcovitý závěs nabízí minimalistický výraz s industriálním vzhledem a důrazem na funkčnost.

Štíhlý design umožňuje zavěsit závěs do malých zákoutí domu - jednotlivě nebo ve shluku v různých výškách pro krásný estetický výraz. Přívěsky jsou k dispozici v černé i mosazné barvě, která snadno zapadá do současných trendů.

Co je to klasický design?

Co je to klasický design?

V Dánsku jsme známí svým designovým dědictvím, které zahrnuje nespočet klasických výrobků. Termín "klasika" se hojně používá, pokud jde o design, nábytek a interiéry, přičemž tento koncept je jedinečný pro program "Další klasika Dánska". Podle dánského slovníku je klasika definována jako "umělecký nebo řemeslný výtvor, který je považován za vysoce kvalitní a trvalý nebo za typického představitele určitého žánru či stylu." Nikdo nemůže vědět, když je navržen a vyroben kus nábytku, lampa atd. zda se stane klasikou. Ale použitím nadčasových prvků a jejich kombinací s něčím současným můžete vytvořit něco, co se může stát klasikou - jen čas ukáže, jestli jste se trefili.

Jedním z nejlepších a nejzřetelnějších příkladů klasiky je LampaPH Poula Henningsena. Přestože je tento design starý téměř 100 let, jeho výrazná stínidla jsou dnes populárnější než kdykoli předtím a stále zdobí nespočet domácností po celém světě. Když už mluvíme o klasice v oblasti osvětlení, za zmínku určitě stojí lampa Flowerpot Vernera Pantona. Lampa je inspirována revolucí flower power 60. a 70. let a dnes ji vyrábí společnost &tradition. Lampa Flowerpot se dvěma kruhovými stínidly proti sobě se již dávno osvědčila jako klasika, která se hodí do dnešního moderního interiéru stejně dobře jako barevná a veselá 60. a 70. léta.

Důraz klademe na kvalitu a trvanlivost v mnoha různých parametrech: řemeslné zpracování, materiály a v neposlední řadě design. Má-li se výrobek stát klasikou, je třeba, abyste se na něj mohli dlouho dívat. Kvalita proto musí být špičková, pokud má mít výrobek potenciál stát se další dánskou klasikou.